Starostlivosť o dlhosrsté plemená
Prapredok psov - vlk - vymení svoj kožuch dvakrát do roka. Kompletne zhodí starý a narastie mu nový. U krátkosrstých plemien sa tento cyklus zrýchlil, u dlhosrstých naopak spomalil. U niektorých dlhosrstých plemien srsť rastie nepretržite a je absolútne nevyhnutné ju strihať, u iných plemien sa mení raz za niekoľko rokov, väčšinou aj vtedy je však strih nutný.
Medzi jednotlivými zástrihmi sa ale dlhé chlpy môžu cuchať a splietať v tzv. dredy. Taká srsť je samozrejme ideálnym prostredím pre parazity ako sú blchy, ale aj pre plesne.
Ani rozčesávanie kefou niekedy nemusí stačiť, pretože srsť väčšiny dlhosrstých plemien je tvorená vonkajšou srsťou a podsadou, ktorá pripomína jemné páperie. Takú štruktúru srsti je potrebné občas trimovať, čo je česanie špeciálnou trimovacou kefou, ktorá odstráni aj odumreté chlpy a umožňuje tak rast novej vrstvy zdravej srsti.
Najpredávanejšie
Hrebeň KAY proti parazitom sa používa pri problémami s blchami, alebo ďalšími malými parazitmi.
Kefovanie psov
U dlhosrstých plemien ide hlavne o rozčesávanie. Kefovanie pomôže odstrániť odumreté chlpy, ktoré tak nemôžu poslúžiť ako základ pre žmolky a dredy. Navyše sa kefovaním masíruje pokožka a stimuluje zdravý rast srsti. Dochádza tiež k efektívnejšej distribúcii prirodzeného mazu od podsady až po vrchnú srsť, čím sa jednak na srsti vytvorí takmer neznateľný ochranný film (na rozdiel od krátkosrstých plemien sa v dlhej srsti tvorí mazu naozaj minimum) a vrchná srsť je potom krásne lesklá
a pôsobí oveľa zdravším dojmom.
Obľúbené sú napríklad kefy, ktoré majú dve česacie strany – na jednej strane tvrdé a odolné bravčové štetiny, ktoré efektívne, ale šetrne rozčešú vrchné chlpy, a na druhej strane kovovú trimovaciu kefu.