Separačná úzkosť a problém so samotou u psov

Pojmom separačná úzkosť bývajú často označované psie problémy najrôznejšieho charakteru – neschopnosť byť sám, strach zo samoty, úzkosť z odlúčenia, strach z vyradenia zo svorky, sťahovanie, zmeny, náhla strata blízkeho a zložité adaptácie na tieto zmeny.

Keď pes nedokáže zostať doma sám, je to celkom veľký problém. Občas nepomôže ani dohodnuté stráženie, pobyt u obľúbeného kamaráta. Pes sa trápi, šteká, narieka, vyje a keď sa vrátite, tak ani nevie, či má mať radosť a pozerá smutne a s výčitkou.

Prejavy separačnej úzkosti u psov bývajú rôzne: štekanie, vytie, stonanie, snaha dostať sa aj násilím z uzavretého priestoru, kálenie, nadmerné slinenie, škrabanie, tras či zrýchlené dýchanie.

Ako poznám, že má pes problémy so samotou?

Najčastejšie takto zúfalí psíkovia doma niečo rozhryzú, zničia, rozbijú, počierajú, alebo pokália. Niektorí iba plačú, štekajú, vyjú a volajú svojich majiteľov späť domov. Bohužiaľ niektorí sú tak nešťastní, že si aj ubližujú, okusujú sa, alebo vykonávajú iné uvoľňujúce aktivity (olizujú sa, prisajú sa a cmúľajú svoju kožu).

Akých psíkov to najčastejšie trápi?

Tí, ktorí sa s majiteľom dostatočne nenaučili, že s odchodom nemizne všetka istota, opora a nezrúti sa svet. Psíci, ktorí niekoľkokrát za život zmenili majiteľa, odišiel im parťák, alebo partner.

Ako môžeme psovi pomôcť?

Nenechávajte psa samotného dlhšie, než momentálne dokáže. Prípadne zaistite napríklad susedov na dôchodku, ku ktorým bude psík chodiť do škôlky na stráženie.

Zaistite dostatočné pohybové i mentálne aktivity, ktoré budú psa baviť.

Podporte vaše snahy prírodným prípravkom LÁSKA 64 Pri odlúčení a zmenách.

Pod vedením psieho trénera alebo poradcu vykonávajte nácviky odlúčenia.

PRÍPRAVKY V TEJTO KATEGÓRII:

 

Pokiaľ má psík za sebou nevľúdnu minulosť alebo prežíva nezvyčajne veľké trápenia, tak určite odporúčame upokojujúcu úľavu: LÁSKA 52 Krízová fľaštička Viola odorata.

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: