Prečo B.A.R.F.?
BORN AGAIN RAW FEEDERS (B.A.R.F) - je to metóda výživy mäsožravých domácich zvierat prirodzeným spôsobom - surové mäso, kosti a zelenina. Inšpiráciou nám môže byť jedálny lístok divoko žijúcich psovitých šeliem, najmä vlka. Tento spôsob kŕmenia prenáša zodpovednosť za vyváženosť kŕmenie na chovateľa. Možno aj preto je predmetom častých sporov ako majiteľov psov, chovateľov, tak i veterinárnych lekárov. Obzvlášť v dobe granulového boomu, kedy sme denne masírovaní reklamou na granule prémiové, superprémiové, ultra super prémiové ....... platinové ......, ktoré náš pes k životu nevyhnutne potrebuje, ktoré mu zaistí dlhý život a ktoré sú proste to jediné správne kŕmenie pre nášho miláčika.
A prečo teda úzky, ale stále väčšie okruh chovateľov prechádza na kŕmenie surovým mäsom - B.A.R.F. miesto pohodlného odsypávanie granúl? Pretože pochopili, že chémia do psieho jedálnička nepatrí a že len dobre a hlavne pestro kŕmený pes, môže byť zdravý pes.
Jednostranná, umelo vyrobená strava je prirodzenému vzoru strašne vzdialená. Možno môžete povedať, že predsa dnešný pes "gaučový" sa vlkovi nepodobá a tak nemusí byť kŕmený ako vlk. Áno, vzhľadovo a povahovo majú už pramálo spoločného, ale výživové potreby a trávenie majú stále rovnaké. Akýkoľvek organizmus potrebuje stovky, skôr tisíce rokov, aby sa preorientoval na totálnu zmenu stravy, takže než "vytvoríme" psa granulového bude to ešte chvíľu trvať.
Podľa rôznych výskumov a štatistík sa pomaly dochádza k zisteniu, že od čias kedy sa začalo kŕmiť priemyselne vyrábanú potravou (granule) narastá množstvo zdravotných problémov u psov (ale i mačiek) - oslabenie imunity, kožné problémy, alergie, znížená plodnosť, choroby pankreasu, pečene a obličiek a v neposlednom rade všetkými obávaná rakovina.
Mýty o kŕmení surovým mäsom
pes ktorý ochutná krv sa stane nebezpečným a pravdepodobne vás v blízkej dobe zožerie aj s celou rodinou
- takéto správanie nebolo v prípade kŕmením surového mäsa nikdy zaznamenané. Pôvod môže mať v časoch, keď bolo bežné chovať psov uviazané u búdy a pes, ktorý bol takto výživne kŕmený mal viac energie a tak sa ju snažil vybiť štekaním a skákaním - mohlo sa zdať že je agresívny.
surové mäso je nebezpečné - salmonela, paraziti ....
- celý tráviaci systém psa je prispôsobený na trávenie surovej potravy - pH v žalúdku psa kŕmeného surovú potravou je 0,7-0,9, čo je porovnateľné s kyselinou (pH v žalúdku človeka je 4-5), ktorá pôvodce salmonely, škodlivé baktérie, plesne a parazity spoľahlivo zničí. Navyše surové mäso sa strávi max. 24 hodín, takže aj preživší škodcovia nemajú dostatok času sa v čreve zabývať. Oproti tomu granule zostávajú v tráviacom trakte aj 3-4 dni a tak môže dochádzať k hnilobným procesom a množenie baktérií.
kosti sú životu nebezpečné
- na tom niečo pravdy je, ale iba v prípade, že sa jedná o kosti varené. Tepelnou úpravou kosti stvrdnú a lámu sa na ostré kúsky. Najmä kosti hydinové a králičie. Lom u surových kostí nie je tak ostrý a tvrdý. Sliny psa kosti dostatočne obalí a tak nehrozí ich zapichnutie do krku a žalúdočnej kyseliny kosti natrávia tak, že do čreva už idú mäkké.
surová strava je drahá
- ak by sme nakupovali mäso v ľudskej kvalite, asi by aj bola. Ale v dnešnej dobe už je veľa firiem špecializujúcich sa na predaj mäsa pre psov - Vetamix, Falco, Ravello, Grand Jeseničan .... Alebo aj u nášho mäsiara môžeme kúpiť rôzne odrezky mäsa a kosti za veľmi nízku cenu. Potom sa dostaneme na cenu priemerných granúl.
kŕmenie je časovo náročné
- áno, porciovanie a uchovávanie mäsa je zložitejšia a časovo náročnejšie ako odsypávanie granúl. Ale nie je lepšia odmena než s chuťou žeroucí pes!
surovou stravou nemožno psa dostatočne zaopatriť
- možno, iba to dá trochu práce a musia sa pri tom premýšľať. Odmenou vám bude zdravý a spokojný pes! Dôkazy o tom hľadajte u chovateľov, ktorí takto dlhodobo svoje miláčikov kŕmi.
kŕmna dávka musí byť vyvážená
- áno musí byť vyvážená, ale nie denne, ako nás nabádajú výrobcovia a predajcovia granúl, ale v rádoch týždňov až mesiacov
Výpočet kŕmnej dávky
malé a stredné plemeno do 6-tich mesiacov: ideálna váha x 0,02 x 2 = kŕmna dávka na deň
veľké plemeno do 6-tich mesiacov: ideálna váha x 0,02 x 2,5 = kŕmna dávka na deň
mladý pes do 12-tich mesiacov: ideálna váha x 0,02 x 1,5 = kŕmna dávka na deň
napr .: 10 kg x 0,02 x 2 = 0,40 kg (tj 400g) / deň
Alebo jednoducho 4-6% ideálnej hmotnosti.
Kŕmnu dávku rozdelíme na niekoľko čiastkových. Ich počet závisí od veku psa.
2-6 mesiacov - 3x denne
6-12 mesiacov - 3-2x denne
dospelého psa kŕmime 1-2x denne
Pomery kŕmnej dávky
mäso - 70-80%
kosti - 30% z mäsovej zložky
prílohy - 20-30%
Čo pridávať
Snáď najčastejšie otázky a spory sa týkajú doplnkov stravy. Pokúsim sa tu zhrnúť rady a skúsenosti svoje i ostatných a vysvetliť, prečo niečo áno a niečo nie a na čo je to všetko vlastne dobré.
biely jogurt - vhodnejšie je jogurt nesladený, ale ak iný nemáme, raz za čas to psíkovi neublíži. Dobré sú jogurty typu activia - so živými baktériami, ktoré napomáhajú upraviť črevnú mikroflóru.
mlieko - nie je pre psov vôbec vhodné, pretože obsahuje kravskú bielkovinu, ktorú pes nevie stráviť a tak u väčšiny spôsobuje hnačky. Naopak treba kozie mlieko, acidofilné mlieko alebo kyslú smotanu občas dať môžeme.
tvaroh - lepšie je netučný (nie odtučnený), ale to záleží hlavne na kondíci psa. Ak potrebujeme, aby trošku pribral, môžeme dávať aj tvaroh tučný.
čerstvý syr - čerstvým syrom sa rozumie prírodný, hrudkovitý, ktorý nie je nijako ochutený. Klasické syry typu tehla vhodné nie sú, pretože obsahujú veľa tuku a soli.
100g jogurtu, syru, tvarohu = 100g mäsa
olej - rastlinný, najlepšie za studena lisovaný, obsahuje kyselinu linolovú, ktorá má priaznivý vplyv na srsť. Rovnako tak je vhodný olej rybí - napr. Kronch, Dermanorm pod., ktorý obsahuje veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín - Omega 3 a Omega 6 - podávame asi 3x do týždňa
vajíčko - vajíčko je snáď najviac diskutovaným doplnkom stravy. Dávať ho celé alebo len žĺtok, bielok, škrupinu ...... ??? Žĺtok obsahuje veľké množstvo luteínu (antioxidant) a má priaznivý vplyv na srsť. Bílek v surovom stave obsahuje proteín avidín, ktorý narúša vstrebávanie biotínu (vit. H), preto bielok jedine varený, pretože pôsobením tepla sa avidín zničí. Bielok je cenným zdrojom bielkovín. A nakoniec škrupina. Už skôr sa psom dávali škrupiny ako zdroj vápnika. Výskumy ale zistili, že samotné podanie škrupiny je k ničomu, pretože organizmus si nevie vápnik "vytiahnuť". Musí sa podať v kombinácii s vit. C, teda potrebné pokvapkané citrónovou šťavou, ktorá pomôže vápnik uvoľniť.
vajíčka podávame 2-3x týždenne - malý pes 1 vajce, veľký 2-3
kvasnice - kvasnice sú cenným zdrojom vitamínov sk. B, ale aj ďalších vitamínov a obsahujú veľa bielkovín (cca 46%). Majú priaznivý vplyv na kvalitu srsti, na trávenie a podporujú chuť do jedla. Čerstvé kvasnice môžu nadýmat a tak vhodnou alternatívou je Pangamin, čo sú sušené pivovarské kvasnice nalisované v tabletkách alebo sypkej v prášku. Viac o béčkach viz. vitamíny
morské riasy - v prírodnej forme sú veľmi dobre stráviteľné a obsahujú vysoké množstvo vitamínov, minerálov a aminokyselín - napr. hnedé morské riasy Kelp
prípravky na kĺby - je ich veľké množstvo a výber je len na vás. Určite je vhodné ich pridávať šteňatám a psom vo vývine (u veľkých plemien až do 1,5-2 rokov), ďalej psom v záťaži a tým čo nejakým kĺbovom problémom trpia
minerálne prípravky - Roboran, Micro Mineral .... opäť je ich veľké množstvo a výber je na vás a konkrétnych potrebách psa. Obsahujú komplex vitamínov a minerálov bez ktorých sa pes nezaobíde.
vitamín C - pravidelné pridávanie vit. C je otáznik. Niekto tvrdí, že si telo na "umelý prísun" zvykne a potom nemá potrebu využívať vit. C, ktorý dostáva v potrave. Určite je ale vhodné ho pridávať v prípade oslabenie organizmu, choroby alebo pri rastových problémoch - vit. C napomáha vstrebávaniu vápnika.
soľ - hoci soľ do denného jedálnička psa nepatrí, aspoň 1x do týždňa by mal štipku dostať. Aj soľ obsahuje pre organizmus cenné minerály.
B.A.R.F RECEPTY