Dogfrisbee

Dogfrisbee je populárny psí šport pôvodom z Ameriky od kiaľ sa rozšíril viac menej do celého sveta.
V dnešnej dobe dogfrisbee robí množstvo psíčkarov, najmä so psami, ktorí majú radi aportovanie.

DSC_7787 másolat


Je to jeden zo psích športov, pri ktorom z veľkej časti záleží najmä na zručnostiach a kreativite hráča – majiteľa. Je tomu tak z toho dôvodu, že od toho ako dobre vie hráč narábať s diskom závisí nie len bezpečnosť vykonávania tohoto športu – (keďže pri zle hodených hodoch si vie psík často ublížiť),jeho efektivita – (pri hádzaní do diaľky pri dištančných disciplínach), ale aj nápaditosť alebo originalita – (keďže každý hráč by si v ideálnom prípade mal vytvárať svoj vlastný štýl, akým sa prezentuje pri freestyle disciplíne).


Pri tomto sa dostávame k tomu, že dogfrisbee sa rozdeľuje na dve hlavné kategórie disciplín a to kategória freestyle (kedy si hráč vytvára zostavu prvkov a trikov do vybranej hudby) a dištančné disciplíny, ktorých je väčšie množstvo. Na Slovensku, Česku a v okolitých krajinách sa najčastejšie dogfrisbee riadi podľa pravidiel USDDN.

Freestyle

Freestyle je takzvaná kráľovská disciplína, pretože je to nie len napohľad najlákavejšia a najzaujímavejšia disciplína, ale taktiež aj technicky najnáročnejšia, keďže hráč si so svojím psíkom vytvára zostavu rôznych vypísaných prvkov podľa pravidiel a snaží sa ich prispôsobiť do hudby ktorú si sám vyberie. Freestyle kategória sa rozdeľuje na dve a to starters – (kategória pre začiatočníkov) a open – (kategória pre pokročilých). Kategória starters je určená pre hráčov, ktorí ešte nikdy na dogfrisbee súťaži neboli, alebo pretekajú relatívne krátku dobu. Všeobecne platí, že hráč môže byť v kategórii starters dokým sa buď raz neumiestni na prvom mieste alebo dva razy na stupni víťazov na inom mieste. Po tomto musí v nasledujúcej sezóne prestúpiť do kategórie open. Rozdiel medzi týmito kategóriami je v dĺžke zostavy – kategória starters má dĺžku minútu a pol, zatiaľ čo kategória starters má na zostavu dve minúty.

Rozdiel je taktiež v predpísaných prvkoch v zostave.

V zostave sa hodnotí množstvo vecí a to:

  • práca psa – to ako je pes atletický, aký má zápal pre prácu s majiteľom a záujem o disk, alebo aj ako vracia majiteľovi disky.
  • práca hráča – akú časť z hracej plochy ihriska využije pri predvádzaní zostavy, aké druhy hodov použije počas zostavy, ako zvláda používanie viacerých diskov, jeho koordinácia alebo ,,rytmickosť“ počas zostavy.
  • "Team“ – sú to jednotlivé prvky, alebo triky vykonané počas zostavy a to: preskok psa cez telo hráča (takzvaný over the body) – v zostave musia byť minimálne dva overy a každý musí byť cez inú časť tela (čiže napríklad jeden ponad nohu a druhý ponad chrbát), ďalej tam musia byť odrazy od tela (takzvané vaulty) – opäť musia byť minimálne dva a každý od inej časti tela (napríklad odraz od chrbta a odraz od nohy)
  • "Multiple" - ktorý pozostáva z toho, že pes chytí hneď po sebe tri disky. Tieto disky môžu byť hodené rôznymi spôsobmi a hráč môže pri tom na plno využiť svoju kreativitu
  • "Dogcatch" – chytenie psa pri výskoku pri tom, ako pes chytí disk. Opäť musia byť v zostave aspoň dva a musia byť rôzne
  • "Team movement" - ktorý pozostáva z celkovej spolupráce medzi hráčom a psom alebo z nejakých trikov, ktoré hráč a pes spolu vykonávajú. Hodnotí sa aj takzvaný ,,passing“ ktorý pozostáva z toho, že pes prebieha okolo majiteľa z jednej strany na druhú a chytá v zdialenosti disk minimálne 3 razy. Pri tomto prvku sa hodnotí ako blízko je pes pri majiteľovi pri prebiehaní z jednej strany na druhú, alebo ako náročné hody použil majiteľ pri vykonaní tohto prvku. Ďalším prvkom ktorý sa hodnotí je ,,directional distance movemet“ ktorý môže byť buď prvok zemeguľa – pes obieha majiteľa v smere kružnice a postupne chytá minimálne štyri disky (hodnotí sa originalita hodov a práce majiteľa pri vykonávaní zemegule a vzdialenosť psa od majiteľa pri obiehaní), alebo prvok cik – cak – kedy pes behá v zdialenosti od majiteľa v priamej línii z pravej strany na ľavú a chytá pri tom disky. (Hodnotí sa pri tom opäť originalita a zručnosti majiteľa, vzdialenosť psa od majiteľa a to akým spôsobom sa pri cik – caku stáča a či ide v jednej línii)
  • ,,Execution“ - čo v preklade znamená úspešnosť psa pri chytaní diskov počas zostavy. Počíta sa koľko hodov bolo počas zostavy vykonaných celkovo a koľké z toho pes chytil a koľké nie. Z týchto údajov sa vypočítajú finálne body za execution. Presnejšie pravidlá a spôsob bodovania jednotlivých prvkov si viete pozrieť na stránke discdog.cz (http://discdog.cz/pravidla-freestyle-usddn/). A aký je ten rozdiel medzi kategóriou starters a kategóriou open z hľadiska potrebných prvkov v zostave ? V kategórii starters sa nevykonávajú vaulty (odrazy psa od tela hráča pri ktorých pes chytá disk), hráč ich respektíve vykonať môže, ale nedostane zaň žiadne body a v prípade ak prvok nebol vykonaný bezpečne tak bude za to penalizovaný.


Presúvame sa ku druhej časti dogfrisbee a to ku dištančným disciplínam. Týchto disciplín je relatívne veľké množstvo a my si ich v krátkosti vysvetlíme. Pravdepodobne najpopulárnejšou dištančnou disciplínov je takzvaný super pro toss and fetch (alebo v začiatočníckej kategórii iba pro toss and fetch). Táto disciplína pozostáva z toho, že hráč hádže do diaľky psovi disk na ihrisku rozdelenom vodorovne na 5 zón a zvislo na 3 zóny – jednu stredovú a dve bočné. Podľa toho v ktorej zóne pes chytí disk tak toľko má bodov. Úplne prvá zóna z tých piatich sa do bodovania neráta, bod sa dáva až od prekonania na pohľad druhej zóny (ktorá sa ale označuje ako prvá), čiže minimálne po prekonaní prvých 10 yardov. V druhej zóne hráč dostáva 2 body, v tretej 3 a v štvrtej 4. Pol boda sa dostáva sa to ak pes chytí disk v stredovej zóne a ďalšieho pol boda za to ak disk chytí s výskokom, pri ktorom má všetky štyri labky vo vzduchu. Táto disciplína je taktiež na čas a to konkrétne na minútu a pol a v tomto časovom rozmedzí má pes ideálne chytiť 5 hodov ktoré sa hodnotia. Hráč pri tom používa iba jeden a ten istý disk, môže si ale u rozhodcu odložiť druhý pre prípad, že sa mu ten prvý počas preteku poškodí. Bližšie pravidlá ako napríklad rozmery ihriska si opäť viete pozrieť na oficiálnej stránke discdog.cz (http://discdog.cz/pravidla-superpro-toss-and-fetch/)


Ďalšia veľmi obľúbená disciplína je takzvaný Quadruped. V krátkosti pozostáva z toho, že hráč hádže disk do čo najväčšej vzdialenosti a pes musí tento disk samozrejme chytiť. Táto disciplína není na rozdiel od predchádzajúcich disciplín na čas a ani není potrebné sa triafať do nejakých vyznačených zón. Je to disciplína, pri ktorej výrazne záleží na zručnostiach majiteľa pri vykonávaní hodov. Či už kôli sile alebo technike hodov.

Bližšie oficiálne informáciehttp://discdog.cz/the-quadruped/

Obľúbená disciplína je aj Dogdartbee, pri ktorej hráč hádže psovi disk smerom na na zemi vyznačený terč vytvorený z viacerých zón a podľa toho do akej zóny pes pri dopadnutí po chytení disku spadne tak toľko má hráč bodov. V krátkosti sú to vlastne akoby šipky so psom. Pri tejto disciplíne je dôležitá presnosť hodených hodov.

Presné oficiálne pravidláhttp://discdog.cz/pravidla-dogdartbee/

Medzi ďalšiu dištančnú disciplínu patrí takzvaný ,, Time trial“, kedy si už podľa názvu vieme odvodiť, že sa bude jednať najmä o rýchlosť. V time triale sa jedná o dokončenie dvoch hodov za hranicu 20 yardov (18,3 metra) v čo najkratšej dobe.

Presné oficiálne pravidláhttp://discdog.cz/pravidla-timetrial-2/

Toto by bolo o základných informáciách o pravidlách a disciplínach dogfrisbee všetko. Ak vás dogfrisbee zaujalo tak určite neváhajte tento skvelý šport vyskúšať. Ak máte psíka, ktorý rád aportuje tak si frisbee určite obľúbi. Veľkou výhodou tohto športu je, že do neho môžete vložiť veľkú časť svojej osobnosti a kreativity. Pri vytváraní zostavy a výbere hudby máte viac menej voľnú ruku a je len na vás akým spôsobom sa chcete prezentovať. Taktiež veľkou výhodou je, že môžete vidieť pokroky nie len na vašom psíkovi z toho pohľadu, že aké triky a prvky ste ho už naučili ale taktiež aj sami na sebe, že aké druhy hodov už ovládate, akú máte už zručnosť pri hádzaní diskov, ako ďaleko a presne disk dohodíte, akú viete mať koordináciu a podobné veci. Je to naozaj šport ako pre psa tak aj pre jeho majiteľa. Ak aj nemáte v pláne venovať sa nejakému psiemu športu na súťažnej úrovni, tak dogfrisbee je skvelá aktivita na spestrenie vzťahu medzi majiteľom a psom a taktiež ako voľnočasová aktivita, keďže je to šport ako každý iný.

O mne:
Volám sa Etela Lalíková a dogfrisbee sa venujem so svojím psíkom – 5 ročnou borderkou Cardiffom od roku 2020. Prvý raz sme sa lepšie oboznámili s frisbee na seminári s veľmi skúseným a úspešným pretekárom a rozhodcom dogfrisbee Patrikom Szőcsom, na ktorom som pochopila, že frisbee je jednoznačne šport, ktorému sa chceme venovať. Od tej doby som sa zucastňovala s Cardiffom viacerých ďalších tréningov a seminárov a od roku 2022 sa dogfrisbee venujeme súťažne. Nepovažujem sa žiadneho profíka, stále sa ja sama mám veľa čo učiť, no veľmi ma baví dogfrisbee približovať ďalším ľuďom, ktorí majú záujem niečo začať robiť so svojím psíkom a možno nevedia ako začať, alebo potrebujú pri tréningu poradiť. Najmä v našom okolí není veľa možností kam chodiť tento šport trénovať a tak by som chcela dať do povedomia možnosť tréningov v našom výcvikovom centre Doground v Čadci, kde sa podľa dohody viete prihlásiť na dogfrisbee tréning so mnou na našom tréningovom ihrisku.

Prihlásiť sa môžete cez naše sociálne siete – Instagram @doground_cadca, alebo Facebook Doground. Prípadne priamo mňa môžete kontaktovať na telefónnom čísle +421918314250