Zafarbenie srsti u psov - príčiny a prevencia 06/2023

Zafarbenie srsti u psov- príčiny a prevencia

Psí chlp rastie z cibuľky podobne ak ľudský vlas. Pigmentácia (eumelanín- hnedý až čierny pigment, feomelanín- svetlý až hnedočervený pigment) určuje intenzitu zafarbenia srsti ale taktiež farba je u zvierat genetickou záležitosťou. Môžu zafarbenie srsti spôsobiť komponenty v strave? Čo spôsobuje zafarbenie srsti?

  1. Krmivo
  • Kvalita krmiva

Dlhodobé kŕmenie nekvalitnou stravou môže spôsobiť chradnutie srsti- zmenu farby až vypadávanie. Dôležitou súčasťou sú hlavne aj minerály a celkové zloženie krmiva.

  • Betakarotén

Betakarotén je predchodcom vitamínu A. Jeho premena prebieha v pečeni. Betakarotén sa bežne vyskytuje v krmive- granulách a taktiež je hlavnou zložkou rastlinnej stravy. Žlto sfarbené rastliny, kvety, plody sfarbené do oranžova až červena (ako napríklad mrkva, repa, tekvica). Betakarotény sú dôležitou súčasťou psieho jedálnička - AVŠAK zvýšená dávka spôsobuje zafarbenie srsti hlavne u bledých a čiernych psov. Bežný príjem vitamínu A, ktorý nespôsobí zafarbenie je 16 000mj.

Neznamená to však, že treba zeleninu a ovocie s obsahom karoténov vyradiť z jedálnička ale ak sa chystáte na výstavu treba byť obozretný v dávkovaní.

  • Syntetické farbivá

Syntetické farbivá sú nie len že dôvodom zmeny zafarbenia ale aj pôvodcom vzniku rôznych chorôb ( ako napríklad nádorových ochorení) a alergických reakcií.

E143- fast green FCF

 

  1. Vek zvieraťa

S pribúdaním rokov psia srsť začne prirodzene meniť farbuà ide o fyziologický proces, ktorý je prirodzený a ťažko sa spomalia prípadne zastavia jeho dôsledky. Srsť začne byť svetlejšia, objavia sa šedé chlpy, na začiatku v oblasti tváre a neskôr v iných častiach tela.

 

  1. Ochorenia- fyziologické podnety

Vážne ochorenia, ktorými môžu psíky trpieť sú častokrát spúšťačom fyziologických zmien a medzi tie sa radí aj zmena farby prípadne až strata srsti. Napríklad po operácií alebo zraneniach môže dorastená srsť mať zmenenú farbu- tmavšiu.

Stretneme sa s tým hlavne pri:

  • Hormonálnych ochoreniach – porucha funkcie štítnej žľazy..
  • Autoimunitných ochoreniach – vitiligo- strata melanocytov,
  • Nádorových ochoreniach

Medzi fyziologické faktory patrí hlavne aj stres, úzkosť ktoré sú spúšťačom rôznych fyziologických ale aj psychologických ochorení.

 

  1. Slnko- UV žiarenie

Pobyt na slnečnom žiarení spôsobuje tieňovanie farby srsti. Je to viditeľné hlavne na tmavej srsti kde slnko spôsobí bledý ,,melír“. Pobyt musí však byť dlhodobý.

 

Aká je prevencia udržať stabilnú ,,farebnosť“ srsti?

Fyziologické aspekty ako napríklad vážnejšie choroby, stres alebo bežný pobyt na slniečku nemožno do veľkej mieri ovplyvniť.

AVŠAK podstatnejšie faktory, ktoré ovplyvniť vieme sú hlavne:

  • Kvalitné krmivo- dostatok živín (zinok, meď)
  • Omega 3 mastné kyseliny- ryby, lososový olej
  • Primeraný príjem beta karoténov ( pozor aj na lieky s obsahom betakaroténom)