Výživa a kŕmenie psa - TUKY

Tuky

Tuky sú energeticky najbohatšími živinami, dodávajú telu takmer dvojnásobné množstvo energie v porovnaní s bielkovinami a sacharidmi.  Tuky však nie sú dôležité len ako zdroj energie, zastávajú v organizme množstvo funkcií. Tvoria napríklad ochrannú vrstvu na koži, obaľujú a chránia vnútorné orgány, sú súčasťou bunkových obalov, chránia nervové bunky, rozpúšťajú sa v nich vitamíny A, D, E, K, ako súčasť žlče pomáhajú pri trávení, ako súčasť prostaglandínov tlmia zápaly, majú význam pre transport živín, vytvárajú podkožnú vrstvu, ktorá je nielen zásobou energie, ale aj chráni pred chladom, poranením, je potrebná pre činnosť niektorých hormónov. Tuky dodávajú potrave pre psov dobrú vôňu a chutnosť, čo je ale často zneužívané v menej kvalitných krmivách.

Chemicky sú estermi glycerolu s mastnými kyselinami. Určité mastné kyseliny si pes nedokáže vytvárať sám a je odkázaný na ich príjem v potrave. Nenahraditeľnými mastnými kyselinami sú niektoré omega 6 – nenasýtené a omega 3 – nenasýtené mastné kyseliny, najmä kyselina linolová, linolénová a arachidonová. Niektoré sú prítomné predovšetkým v rastlinných (omega – 6 ), niektoré v živočíšnych tukoch (omega – 3 ) a v krmive by mali byť vo vyváženom pomere (omega – 6: omega – 3 v pomere 10 – 5 : 1). Nedostatok týchto kyselín vedie spočiatku k zhoršeniu kvality kože a srsti, pazúrikov, neskôr k svrbeniu, zhrubnutiu, zápalom kože,  uší a ústnej dutiny, zhoršeniu odolnosti, sterilite, ochoreniam očí, zhoršeniu zrážanlivosti krvi, hojenia rán, slabosti,  zmenám hmotnosti.

Obsah tuku v suchých kompletných krmivách pre zdravých dospelých psov sa obyčajne pohybuje v rozmedzí 10 – 15 %. V krmivách určených starším psom, s pomalším metabolizmom, obvykle nepresahuje 10 % a v krmivách, ktoré slúžia na znižovanie hmotnosti, to býva 6 – 9 %. Podobne psi chorí na pečeň, pankreas potrebujú menej tuku v krmive, ale kvalitného. Psi s ochoreniami kože majú zase vyššie nároky na zastúpenie omega – 3 a omega – 6 nenasýtených mastných kyselín, účinne pomáhajú napr. pupalkový a borákový olej, aj mastné kyseliny EPA – kyselina eikosapentaneová a DHA – kyselina dokosahexaenová obsiahnuté v tuku rýb. Majú dobrý vplyv aj na nervový, obehový systém a oči.

Aktívni a pretekárski psi potrebujú tuku oveľa viac a tento sa im môže pridávať v osobitných hotových doplnkovch výživy, alebo vo forme kvalitných živočíčnych a rastlinných tukov (bravčový, hydinový, rybí tuk, ghee, rastlinné oleje – repkový, slnečnicový, sójový, konopný, ľanový, tekvicový, olivový, kukuričný a pod.).  Pri skrmovaní väčšieho množstva tuku vzrastá potreba antioxidantov, napr. vitamínu E, zinku, selénu.

Krmivá s obsahom tuku je potrebné skladovať v uzatvorených nádobách, v chlade a tme, inak sa rýchlo kazia a zvyšuje sa v nich obsah jedovatých látok. Tento proces v hotových krmivách spomaľujú pridané antioxidanty.

tuky_vyziva_pre_psov