Vitamín D3 pre psíkov a fenky v období gravidity a laktácie 10/2023
Vitamín D3, známy tiež ako kalciol alebo cholekalciferol, je jednou z foriem vitamínu D. Svojou štruktúrou je podobný steroidom, to znamená cholesterolu, testosterónu či kortizolu. Je rozpustný v tukoch a pes ho nevie syntetizovať slnečným žiarením ako ľudia. U zdravého psa bez vyššej záťaže si jeho telo vytvorí vitamín D3 samo z prijatého krmiva. Veľmi dobrým zdrojom D3 je rybie mäso alebo olej z morských rýb, morské riasy a plody alebo aj vaječný žĺtok.
Prejavy nedostatku: U mladých zvierat je prejavom nedostatku rachitída – mäkké, slabé, lámavé, deformované rastúce kosti, opuchnuté kĺby, ohnutý chrbát. Príčinou je dlhšie trvajúca podvýživa alebo nedostatok kvalitnej a pestrej stravy. U starších zvierat je táto porucha nazývaná osteomalácia. Jeho nedostatok sa môže tiež prejaviť pri jednostrannom kŕmení svalovinou teplokrvných zvierat, bez morských rýb, rias a vnútorností alebo u psov odmietajúcich žrať morské ryby a plody.
Prejavy predávkovania: Zvýšená hladina vápnika - vedie k skostnateniu mäkkých tkanív a v extrémnych prípadoch následnej smrti. Predávkovanie u psov sa za bežných okolností môže v našich podmienkach stať len trvalým podávaním vysokých dávok doplnkov výživy obsahujúcim vitamín D3. Boli však v minulosti popísané prípady otravy ťažných psov u polárnych výprav, ktorí boli živení počas expedície prevažne tulenou pečeňou a veľrybím tukom. Až neskôr s pokrokom vedomostí o vitamínoch sa ukázalo, že išlo o "otravu" vitamíny rozpustených v tukoch, a to predovšetkým vit. D3 a vit. A, ktoré ako jediné môžu byť vo veľkom množstve pre organizmus smrteľné, vďaka zmenám, ktoré v organizme spôsobia.
Možnosti použitia a dávkovania D3 v kapsulách: Dá sa jednoznačne povedať, že vitamín D3 je nepostrádateľný pre mladý organizmus vo vývoji ako u ľudí, tak aj zvierat. A to už počas gravidity v tele sučky a neskôr pri rastoch až do dospelosti. Akútny nedostatok D3 počas gravidity môže zapríčiniť u psov nesprávny vývoj plodu alebo až jeho smrť. Jeho nedostatok v rannom veku potom môže zapríčiniť nesprávny vývoj kostí a ich deformáciu – rachitída. Rovnako dôležitý je vit. D3 pre psy vo veľkej a trvalej záťaži, ako sú ťažné psy pri dlhodobých pretekoch či denodennom tréningu. Alebo pre staré psy s obmedzeným a jednostranným príjmom potravy.
Pre prevenciu: 1 ks/psa/deň. U malých a stredných psov stačí aj len 2 – 3x do týždňa. U veľkých plemien obdeň, u obrých potom denne - predovšetkým v dospievaní. Veľa však záleží na kvalite a pestrosti podávaného krmiva. Pri krmive s dostatočnou porciou morských rýb a vodných rias stačí aj občasné podanie vit. D3, napr. 1 - 2x týždenne.
Pre psy vo vysokej záťaži a u gravidných súk: 1 - 2 ks / psa / deň - podľa intenzity zaťaženia a veľkosti psa. Maximálne však cca 3 ks kapsúl vitamínu D3 denne a to len u obrých plemien v dobe vysokej záťaže. V pokojovom režime prejsť na prevenciu. Príliš vysoký a stály príjem vit. D3 môže spôsobiť "otravu". Prvými príznakmi sú bezdôvodná malátnosť, strata pohyblivosti, dezorientácia. V takom prípade ihneď prestaňte podávať vit. D3 a čokoľvek ho obsahujúce. U gravidných súk odporúčam rozhodne doplniť kŕmnu dávku ešte o Lososový olej alebo Tresčí olej. Predídete mnohým problémom s vývojom mláďat.
Celodenné množstvo kapsúl D3 rozdeľte rovnomerne do každej kŕmnej dennej dávky alebo podávajte aj medzi jedlami. Určenú dávku pridajte do mäsa alebo granúl. Vitamín D3 má pre psov vysokú chutnosť, takže ho pes väčšinou bezo zvyšku zožerie. Možno ho podávať aj samostatne v kapsulách, pokiaľ s tým nemá pes problém, ale vždy hneď po jedle – kvôli potrebe tukov na jeho využitie.