Tetanus u psa? Čo to je? 04/2021
Tetanus môžeme poznať z učebníc dejepisu ako chorobu, na ktorú ľudia kedysi umierali. Vďaka očkovaniu sa s týmto ochorením u ľudí už takmer vôbec nestretávame. Vedeli ste však, že touto zákernou a v „psíčkarskom“ svete nie až tak známou chorobou, sa môže nakaziť aj váš štvornohý miláčik?
Tetanus spôsobujú baktérie Clostridium tetani, ktoré sa bežne nachádzajú v pôde. Aby sa zviera mohlo nakaziť, musí mať na sebe ranu, cez ktorú sa baktéria dostane do tela. Môže to byť obyčajná ranka po poranení, rana po nejakom zákroku alebo operácii, no najčastejšie sa tetanusom môžu nakaziť šteniatka pri prezubovaní. Po vypadnutí zubu ostane šteniatku ranka, do ktorej sa ľahko baktéria dostane a vďaka tomu, že na mieste začne rásť ďalší zub má baktéria skvelé podmienky na to, aby sa bez prístupu kyslíka rozširovala ďalej.
Na vašom psíkovi zo začiatku neuvidíte žiadne veľké zmeny, ktoré by vás mohli vyviesť z miery, no postupom času začnú byť viditeľné príznaky, pri ktorých už zaregistrujete, že s vaším psíkom nie je niečo v poriadku. Vášmu psíkovi sa môže horšie pohybovať, bude mať stuhnutú neprirodzenú chôdzu a môže sa mu horšie vstávať alebo líhať. Psík má neprirodzene postavené uši a zvláštne oči, ktoré vyzerajú, akoby psík škúlil.
Zapríčiňujú to práve kŕče, ktoré spôsobujú toxíny vytvárané baktériami. Baktérie vytvárajú dva druhy toxínov – tatanolyzín a tetanospazmín. Práve tetanospazmín spôsobuje kŕče. Pri vonkajšom vzruchu sa sval psíka napne no už sa neuvoľní, zostane v kŕči. Preto má psík napnuté svaly a spôsobuje to tak neprirodzený vzhľad. Tak isto ostávajú v kŕči aj končatiny psíka a ostatné časti tela podľa toho ako sa toxíny rozširujú. Ako prvé je napadnuté vždy to miesto na ktorom sa tetanus dostal do tela, čiže pokiaľ psíkovi vošla do tela baktéria na mieste vypadnutého zubu budú toxíny ako prvú napádať tvár, neskôr sa začne šíriť do ďalších častí tela.
Ak máte podozrenie, že má váš psík tetanus, navštívte dobrého veterinára! Vášmu psíkovi to môže zachrániť život. Pokiaľ tetanus nezačnete včas liečiť, končí sa smrťou. Psík sa zadusí. Tak, ako mu ostali v kŕči svaly na tvári alebo na nohách, mu ostanú aj svaly, ktoré majú na starosť práve dýchanie alebo prijímanie potravy. Psík, ktorý je už v pokročilejšom štádiu tejto choroby nie je schopný prijímať potravu, ani vodu a začína sa dusiť. V tomto štádiu je už nevyhnutné vyhľadať veterinárnu pomoc!
Veterinár dá psovi protilátky a ochorenie sa ďalej lieči antibiotikami. Ak psík už nie je schopný prijímať potravu a vodu, doplní mu živiny v infúzii. Psík musí byť najbližšie dni v úplnom kľude a na mieste, kde má čo najmenej vzruchov, pretože čím viac vzruchov, tým viac kŕčov. Treba docieliť to, aby sa psík vedel čo najviac uvoľniť. Svaly sa postupne začnú uvoľňovať a nervové zakončenia, ktoré zničili toxíny sa tiež začnú pomaly obnovovať. Pri správnej liečbe a včasnom zistení choroby sa psík vráti naspať do normálneho života.
Okrem psov sa tetanusom môžu nakaziť aj kone, u ktorých je to aj najčastejšie. Môžu sa nakaziť aj mačky, no je to veľmi zriedkavé.
Možno sa teraz pýtate, ako sa dá tomuto ochoreniu vyhnúť. Odpoveď je veľmi jednoduchá: rovnako, ako u nás ľudí - očkovaním. Okrem klasických očkovaní, ktoré automaticky u veterinára náš psík absolvuje je určite vhodné aj očkovanie proti tetanusu. Vášho psíka u veterinára dáte zaočkovať a nemusíte sa báť, že sa vášmu psíkovi niečo takéto môže stať. Tetanus je totiž zákerná a nepríjemná choroba, ktorú si nezaslúži žiaden psík.
.
Cardiff zvládol tetanus vďaka svojim úžasným majiteľom