Šípky sú pre psy neuveriteľne prospešné. Zachvilku ich môžeme nazbierať v prírode. 09/2021

Nazbierajte šípku pre svoje psy

Šípky zbierali už naše prababičky a v prírodnom liečiteľstve šlo od nepamäti o jeden z hlavných zdrojov vitamínov. Niet sa čomu diviť, šípka obsahuje hlavne vitamín C, z ďalších potom beta- karotén a vitamín B, triesloviny, kyselinu citrónovú, jablčnú, 30% cukru a mnoho slizových látok.Kto z nás ako dieťa nepil šípkový čaj, keď bol doma chorý ? Áno, šípkam bolo už dávno prisudzované priaznivé pôsobenie pri nachladnutí, chrípke aj zotavovaní. Správne usušené šípky okrem doplňovania zásob vitamínu C a posilňovaní imunity má aj silné protizápalové účinky a pôsobí dobre aj na regeneráciu kĺbov.


Ale vedeli ste, že šípok je prospešný tiež pre naše psy? Keď ide o tému vitamínov pre psy, imunitu u psa alebo obecne zdravie psa alebo zubov a ďasien u psa, potom je šípok a jeho účinky to pravé k použitiu...Ako potvrdzujú moderné vedecké štúdia a poznatky zoofarmakognózie, šípok je pre svoje účinky základnou bylinou, ktorú zvieratá využívajú pre podporu imunitného systému, pre regeneráciu a podporu pečene, pri ochorení močových orgánov, pre bunkovú regeneráciu a hojenie.V odborných zdrojoch sa dočítame, že tento prírodný zdroj vitamínu C je vhodný pre zvieratá v rekonvalescencii, pre podporu a regeneráciu kĺbov a pohybového aparátu. Šípok je dôležitou súčasťou pomoci zvieratám s psychickou poruchou alebo stresovým prejavom.Napomáha detoxikáxií, podpore prevencie sezónnych ochorení, správnej funkcii trávenia, vstrebávaniu a príjmu ostatných prírodných látok. Odporúča sa pre podporu dobrého stavu zubov a normálnej činnosti ďasien. Veľmi vhodný je ako podpora zvierat s epilepsiou.

Napadol by vás šípok ako podpora pre psie zuby a ďasná? Čo psie zuby skutočne potrebujú? Je to predovšetkým vápnik a vitamín C. a šípok to znamená vitamín C. Príroda predpísala zubom enormne vysokú spotrebu vápnika, pretože hrýzť vyžaduje silu. Je preukázané, že vitamín C je látkou, ktorá zabudováva vápnik do čeľustí a zubov a okrem toho zvyšuje odolnosť ďasien na zahryznutie a voči treniu. A zuby u psa ? Tu to samozrejme platí tým viac.


Šípok ako pomocník počas druhej svetovej vojny v Anglicku, ako píšu autori knihy The Gardener´s Companion to Medicinal Plants, námorná blokáda počas druhej svetovej vojny znamenala mimo iné zastavenie dodávok dovážaného ovocia do Británie. V záujme o národné zdravie spolupracoval istý pán Melville, botanik pôsobiaci v Kew, s vládou zeme na vývoji šípkového sirupu- zdroja životne dôležitého vitamínu C. V roku 1941 bol zahájený národný zber šípok z plání rastúcich krov a za 4 roky sa podarilo zhromaždiť cez 1000 ton šípok. S podávaním sirupu deťom v zimnom období sa pokračovalo až do šesťdesiatych rokov.

Spojte prechádzku s vaším psíkom s týmto super prospešným bonusom! Na prechádzku sa vybavte košíkom, plátennou taškou, nožničkami, rukavicami. Na lúkach, stráňach, pozdĺž poľných a lesných ciest, pri plotoch, na rumoviskách, tam všade nájdeme tuto okrasu jesennej krajiny. Šípky zbierajte pekné zrelé, takže predovšetkým na konci septembra a po celý október. Aby boli vaše šípky sýto oranžové a žiarivo červené, na dotyk tvrdé. Môžete zbierať aj plody, ktoré prešli prvým mrazom aj keď určite je lepšie, aby šípky neboli príliš premrznuté sú potom mäkké. Tie mäkké sa na sušenie nehodia, aj keď lahodné sú priamo z kra, keď z nich sami vysajete jemnú kašičku, samozrejme bez chĺpkov. Dajte si tiež pozor, aby vaše šípky neboli zaprášené od áut, to je znehodnotenie. A ešte poznámka na okraj: rozdeľte sa o úrodu, nechajte nejaké šípky na kre aj pre vtáky, až im bude zima.


V prírode zvieratá vyhľadávajú šípok predovšetkým z dvoch dôvodov

1. Šípok je unikátnym zdrojom vitamínu C. Dôvod výberu: po námahe, v aktívnej sezóne a vždy, keď pomôže prísun vitamínu C

2. Šípok podporuje enzýmy produkujúce kolagén Dôvod výberu: pohybový aparát, nedostatok kolagénu

Rady babky bylinkárkyAj pre zber šípok platí osvedčená rada starých bylinkárok: zbierajte za sucha, nikdy mokré, ideálne za plného slnečného svitu. Obsah vitamínov a ďalších prospešných látok je potom najvyšší. Doma šípky preberte a hneď sušte, nikdy nečakajte, až budete mať šípok na sušenie viac, sušte pribežne. V priebehu sušenia je dobré šípok nasekať alebo narezať (prípadne ich po usušení pre vášho psíka rozmliaždite )Pri rezaní šípok radšej používajte rukavice, aby vám kožu nepodráždili jemné, ale pichľavé chĺpky, ktorými sú obalené semiačka vnútri šípok. Ideálne pri sušení vyfúkavajte čo najviac chĺpkov (napríklad vetrákom alebo fénom), ale pozor fúkajte chĺpky len tam, kde vás potom nebudú otravovať.Najlepšie, pokiaľ šípky po vysušení budú tmavočervené, skladujte ich potom v uzavretej nádobe v tme a v suchu. Šípky sušte ideálne pri teplote od 40 do 50°C (udávajú sa aj vyššie teploty sušenia 60-70°C, lenže pri takýchto teplotách už prichádzame o niektoré dôležité termo-labilné látky), v trúbe s otvorenými dvierkami, na papieri na pečenie, utierke alebo drôtenej podložke.Môžete samozrejme sušiť tiež v sušičke ovocie alebo napríklad na závesnom site, ktoré môže mať aj niekoľko poschodí, v teplej a vzdušnej miestnosti, tiež len tak na slniečku, na okne či balkóne. Na teplotu sušenia si dajte ale pozor, pretože príliš pomaly sušené šípky plesnivejú a strácajú dôležité vitamíny a tým aj svoje liečivé účinky, zatiaľ čo teploty nad 70°C ich zasa znehodnotia tak, že sa šípky pripália alebo zhnednú.
Šípok podávajte k dobrovoľnému príjmu

Psíkovi podávajte primerané množstvo(maximálne 1 polievkovú lyžicu na 10kg hmotnosti) samostatne k pojedaniu. Áno, proste verte svojmu psovi a jeho inštinktom. Ponúknite mu šípok z ruky alebo misky. Pokiaľ potrebuje vitamín C, potom si šípok neodpustí, pri fanatickom príjme môžete podávanie opakovať aj niekoľkokrát denne. Šípok dávame psom rezaný, drvený, prípadne aj rozomletý na prášok. Pokiaľ nemáte čas na zbieranie a sušenie, alebo už je všetok domáci šípok vyjedený, môžete ho kúpiť u nás.

Zdroj: dokonalalaska.cz (preložené z českého jazyka)