Čo je separačná úzkosť u psa? 11/2020
Čo je separačná úzkosť?
Máte doma psa ničiteľa, ktorý vo vašej neprítomnosti zničí všetko čo mu ,,príde pod labku“, prípadne nervóznych susedov, kvôli nadmernej vokalizácií psa keď nie ste doma? Pravdepodobne máte doma psa, ktorý trpí separačnou úzkosťou (anxietou). Poďme si teda spoločne prejsť ako separačnej úzkosti predchádzať a ako proti nej bojovať.
V prvom rade je dôležité vedieť, čo to vlastne separačná úzkosť je. Separačná úzkosť je jedna z najčastejších porúch správania psov. Kde tento problém vzniká? Odpoveď je jednoduchá - pes je sociálny druh, vytvára si puto k príslušníkom vlastného druhu a k človeku. Medzi prvú separáciu patrí oddelenie od matky a zvyšku vrhu. Separačná úzkosť nemá vekové ohraničenie, taktiež ani pohlavné a ani plemenné. Veľmi často sa objavuje u psov, ktorý sú závislí na kontakte. Vyskytuje sa u šteniat, ktoré nikdy neboli samé, u bojazlivých a chorých psov. Niektoré prípady nastávajú pri zmene bývania, zmena v domácnosti(napríklad nový člen rodiny – dieťa), ale aj po zmene dennej rutiny.
Separačná úzkosť má silné prejavy najmä v prvých 30. minútach po odchode majiteľa. Pes si hryzením a prežúvaním znižuje napätie, preto sa pri separačnej úzkosti objavuje deštruktívne správanie. Okrem deštrukcie sa môže objaviť močenie a defekácia. Pes tieto veci nerobí z nudy ani z pomsty alebo neposlušnosti, ako je to často popisované majiteľmi.
Ako teda bojovať so separačnou úzkosťou? Dohovor psovi pri zničenej veci nemá zmysel, rovnako ako trestať psa po príchode majiteľa – pes si spojí trest s príchodom majiteľa. So separačnou úzkosťou môže pomôcť zmena životného prostredia a denného režimu. Je možné použiť farmakologickou intervenciou s anxiolytikami, keďže použité psychofarmaká ovplyvňujú správanie svojím pôsobením na špecifické neurotransmitery v mozgu.
Behaviorálna terapia by však mala byť ,,vyskúšaná“ ako prvá. Základom terapie, je zmenšiť závislosť psa na majiteľovi. Počas troch týždňov by mali všetci členovia domácnosti psa ignorovať. Vynechať všetky rituály lúčenia a vítania, ignorovať psa 30 minút pred odchodom a 30 minút po návrate až sa pes ukľudní. Dôležitá je aj zmena rituálu odchodu z domu: odev, kľúče, topánky. Udržiavať pravidelný denný rytmus prechádzok. Pri dodržiavaní všetkých ,,nových zmien“ môže byť zlepšenie do troch mesiacov. Dôležité je, aby všetky tieto zmeny dodržiavali všetci členovia domácnosti.
Ako podpornú terapiu môžeme pri separačnej úzkosti použiť Canifelox Calm. Jedná sa o komplexnú receptúru, ktorá zmierňuje príznaky v stresu a úzkosti. Výrobok poskytuje prirodzený upokojujúci účinok, bez toho aby spôsoboval únavu alebo ospalosť.