Prvá pomoc psom v období hárania 04/2023
Háranie je každoročná súčasť života psíčkarov. Obdobie jari so sebou prináša aj obdobie párenia čo pre majiteľov mladých psov znamená veľa ,,zábavy“. Reakcia na háralky môže byť rôzna. Niektoré psy to zvládajú pokojne avšak zväčša je tá reakcia silnejšia. Dospievaním sa reakcia na háracie fenky môže líšiť - stupňovať. Ako zvládnuť obdobie hárania a nezblázniť sa z toho? Keďže sme si tento rok prežili na vlastnej koži tú povedzme ,,ťažšiu formu“ podelíme sa s Vami o naše tipy a rady ako to zvládnuť a nezblázniť sa. Tak poďme na to!
V prvom rade by som rada zdôraznila, že na zvládnutie budete potrebovať hlavne dve veci... TRPEZLIVOSŤ a LÁSKU bez ktorých sa nezaobídeš.
- Aktivity na prechádzkach
Z vlastnej skúsenosti viem, že prechádzky v tomto období psej rozkoše sú veľmi náročné. Z prechádzky sa vrátite unavený, nahnevaný, neoddýchnutý, s vyťahanými rukami... Áno, toto všetko je súčasť, ale VŠETKO POMYNIE. Správanie psa sa dá správnym vedením a prístupom zvládnuť a eliminovať aspoň tie najťažšie situácie.
Počas prechádzok je veľmi dôležité stále zamestnávať hlavu psíkovi a nedovoliť mu ňuchať. Určite ste zažili, že keď pes cíti háraciu fenu tak sa dostane do ,,tranzu“ z ktorého je ho ťažko vytrhnúť. Tomuto správaniu sa chceme vyhnúť preto je dôležité so sebou nosiť obľúbenú hračku (puller, liker..).
Mať pri sebe vec záujmu psa je len polovica úspechu, tá druhá spočíva v tom ako a hlavne kedy hračku aplikujeme. Keď sa pes dostane do tranzu ňuchania tak Vám nepomôže už ani kus mäsa, preto psa motivujte, keď vidíte že chce ňuchať pobehnite s ním, ponúknite mu hračku, preťahujte sa s ním, aportujte, zamestnajte ho pamlskou, nejakým povelom.
- Nepúšťať z vodítka - predvídať
Psík je počas tohto obdobia plný emócií a častokrát urobí veci ktoré nečakáme a nedokážeme predvídať. Ako sa vyhnúť nepríjemným situáciám a udržať ho pod kontrolou? Pes môže byť dobre vycvičený ale keď začnú pracovať hormóny poslušnosť k majiteľovi ide bokom. Preto je dobré psa mať pod kontrolou na vodítku a nepúšťať ho, kým sme si nie istý, že sa nachádzame napríklad v oplotenom výbehu a podobne, kde sme sami. Pes v momente keď zacíti háralku zabudne, že existujete a môže nastať problém s privolaním a ovládaním psíka. Je dobré to mať plne pod kontrolou.
- Ruža ( podporný hydrosol Dokonalá láska D02)
Z podporných látok nám pomohla najmä ruža (Rosa damascena) ktorá je známa svojimi podpornými ukľudňujúcimi účinkami. Okrem toho, že je zdrojom vysokého obsahu vitamínu C tak veľmi intenzívne harmonizuje psychiku.
Našou skúsenosťou bolo aj to, že sa hárala sučka od susedov a náš pes celú noc kňučal pri dverách a nechcel spať. Samozrejme, že zobudiť sa o pól noci a nespať do piatej rána nebola žiadna sranda.. Pes sa nedal ukľudniť ničím. Jediné čo nás zachránilo bol extrakt z ruže po ktorom sa dokázal ukľudniť aj on a aj my. Extrakt sme ponúkali psíkovi ňuchať a aplikovali sme ho aj v domácnosti na predmety.
Aj keď sa toto obdobie zdá náročné a bez konca, správnym prístupom sa to dá zvládnuť a je to len pár týždňov v roku kedy sa z chlpatého anjelika stane chlpatý čert.