Príčiny hyperaktivného chovania psov 3. diel
Spočíva chyba v hlave psa?
Samotný stres pre vysvetlenie hyperaktivity nestačí, pretože niektorý psi sú nadmerne aktivní aj po podstatnom znížení hladiny stresu. Preto musí pre ich chovanie existovať aj iné príčiny. Ale aké?
U ľudí v súčasnej dobe neexistuje žiadne všeobecné uznávané vysvetlenie, čo prebieha v mozgu hyperaktívneho človeka inak ako u takzvaných ,,normálnych“ ľudí. Diskutuje sa celá rada teórií a niektoré z týchto vysvetlení sa dobre hodí aj na takto zasiahnutých psov. Ako obzvlášť dobre uplatniteľné na psy sa javí toto vysvetlenie:
"Hyperaktivita vzniká predovšetkým v dôsledku problémov zo sústredením."
Pre takto zaťažené jedince je ťažké dlho a intenzívne zameriavať pozornosť na jeden podnet alebo jedno zameranie. Ich pozornosť môžu kedykoľvek zaujať iné podnety a odviesť pozornosť iným smerom – a je po sústredení. Keďže je pre takýchto ľudí, alebo psov ťažké sústrediť pozornosť na jednu vec, vypadajú že sú veľmi citlivý voči všetkým možným podnetom. Ostatné symptómy hyperaktivity sú potom logickým dôsledkom.
Hyperaktívny pes sa napríklad nedokáže sústrediť na nácvik chôdze u nohy. Nedarí sa mu sústrediť výlučne na majiteľa. Namiesto toho pútajú jeho záujem všetky možné podnety z prostredia.
Tak teraz už viete, že zvýšená hladina vzrušenia spravidla spôsobuje chaotickosť a zvyšuje roztržitosť, nepresnosť a impulzívnosť. Vždy tomu tak nie je, niekedy naopak môže zvýšená hladina fokusácie pomáhať. Niektorý hyperaktívny jedinci sa zrazu dokážu usilovne sústrediť keď príde určitý podnet. Je tomu tak napríklad u psov, ktorý sú veľmi sústredení pri love alebo na stope a nenechajú sa ničím rozptýliť. Určite si viete predstaviť, aký je to pre psa pôžitok. Konečne sa mu ukľudní mozog, už nie je zmietaný sem a tam, zato sa dokáže venovať jednej činnosti. Nie je divu, že psík sa potom snaží vykonávať túto činnosť znovu a znovu.