Prečo sú probiotiká a prebiotiká pre psov nesmierne dôležité? 04/2024

V črevách (ľudí i psov) sídli až niekoľko kilogramov baktérií a mikroorganizmov, ktoré sú prospešné telu. Žijú v určitej rovnováhe a sú zásadné pre imunitu a správnu funkciu trávenia. K svojmu životu potrebujú prebiotiká – niektoré sacharidy, minerály. Alebo napríklad mrkvu, topinambur, čakanku, psilium, jablká…

V čom pomáhajú? 

Prebiotiká pomáhajú probiotikám so zdravou očistou hlavne v hrubom čreve. Potláčajú zápchu. Správne nakŕmené probiotiká (priateľské mikroorganizmy, laktobacily) potom zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín (vápnik, horčík) a chránia organizmus pred voľnými radikálmi. Spoločne pomáhajú zastaviť rast škodlivých baktérií a celkovo prospievajú lepšej a stabilnejšej imunite. Preventívne pôsobia proti vzniku alergií, znižujú aj hladinu cholesterolu.

Poznať, či vášmu psíkovi práve chýbajú nejaké prebiotiká, vám môže pomôcť sada Láska 81, ktorú mu jednoducho ponúknete v jednotlivých mištičkách a necháte ho, aby si všetko oňuchal. Psy majú totiž vomeronasálny orgán (ľuďom bohužiaľ zakrpatel), vďaka ktorému spoznajú, čo ich telo potrebuje.

Nechajte svoje zviera, aby vám ukázalo, akú vnútornú podporu aktuálne skutočne potrebuje. Prečo by ste dávali nejakú podpornú látku každodenne, a ešte k tomu do potravy, keď ju vaše zviera nepotrebuje? Nechajte si poradiť. Vykonanie testu s poznávacou sadou je jednoduché a navyše so svojim zvieracím priateľom zažijete niečo zvláštne a pritom tak prirodzené…

Všetky zložky tejto sady môžete potom zaobstarať aj jednotlivo, až dá parťák najavo, čo presne mu pomôže.

Přírodná probiotiká

Úplne pôvodne sa psy obohacovali o probiotiká zo žalúdka svojej koristi. Dodnes to takto zachovávajú barfari, teda tí, ktorí kŕmia psov prirodzenou mäsitou stravou – kŕmia chlpáčov nepranými držkami (natrávenina bylinožravcov, tesne pred vstupom do čreva). Keď má pes tráviace ťažkosti, hnačku, alebo zvracia, držky môžu byť účinnou prvou pomocou, ak nejde o nič vážnejšie. Pri kŕmení držkami nie je potrebné pridávať ovocie a zeleninu, ktoré inak dopĺňajú probiotiká do organizmu kvasením.

V polovici minulého storočia objavila nemecká biochemička Johanna Budwig pozitívny vplyv zvýšeného príjmu esenciálnych mastných kyselín. Najmä vo forme ľanového oleja. V spojení s kvalitnou mliečnou bielkovinou dokáže regenerovať a detoxikovať telo.


Ľan je nielen krásna rastlina, ale aj oddávna prináša mnohostranný úžitok. Okrem známeho využitia v hospodárskej a textilnej oblasti poskytuje ľan aj veľmi perspektívne účinky pre telesné i psychické zdravie – ľudí i zvierat. Ale na výrobu liečebného ľanového oleja neposlúžia bežné zlaté semienka. Ľanový olej na liečbu a prevenciu musí byť lisovaný z tmavých (hnedých) semien.

Zmiešaním oleja s mliečnou bielkovinou pred podaním na vnútorné použitie sa zlepší vstrebateľnosť a metabolizovanie účinných zložiek ľanového oleja. Účinky mastných kyselín a lignanov a ich pôsobenie v organizme sú takto výrazne posilnené.

Preto ľanový olej pred podaním mixujeme s kvalitným jogurtom, tvarohom alebo cottage. 

 🐾 Precision Microbes probiotiká a postbiotiká pre psy a mačky <- TIP

Pridávanie probiotík do stravy má pozitívny vplyv na celé telo. Výskumy ukázali, že bez probiotík sa v stolici psov vyskytuje pomerne veľa škodlivých baktérií. V takom prípade stačí slabá infekcia a organizmus sa nevie účinne brániť.
Tieto škodlivé baktérie tiež vylučujú toxíny, ktoré môžu prispievať k vzniku rakoviny alebo nádorových ochorení. Probiotiká tak dokážu významne predĺžiť a skvalitniť život.

Hlavne po prekonaných ochoreniach alebo po medikácii antibiotikami (tie zabíjajú všetky baktérie, aj tie prospešné) je vhodné doplniť črevnú mikroflóru. Tiež problémy so srsťou obvykle znamenajú nevyvážený mikróbiom. Začnite ich okrem mastí a liečivých šampónov liečiť aj zvnútra. Podávať probiotiká chlpáčovi ale môžeme preventívne neustále, s malými prestávkami. 

Pozor! Črevná mikroflóra psa a človeka sa diametrálne líši. Nedávajte vášmu parťákovi ľudské probiotiká/prebiotiká.