Prebiotiká pre psov a mačky 10/2020
Určite ste sa stretli s pojmami probiotiká a prebiotiká. Tieto témy sú veľmi diskutované nie len vo výžive ľudí, ale aj u psov a mačiek. Aj keď znejú podobne, obe majú rôzne úlohy pre zdravie organizmu, či už ľudského alebo zvieracieho.
Probiotiká sú prospešné baktérie, prebiotiká sú potraviny pre tieto baktérie. Črevné baktérie, označované aj ako črevná flóra či črevná mikrobiota, vykonávajú v tele mnohé dôležité funkcie. Preto jediným správane vyvážených množstiev pro- aj prebiotík môže pomôcť zaistiť správnu rovnováhu týchto baktérií, čo by malo zlepšiť zdravie jedinca. Dobré baktérie v tráviacom trakte pomáhajú chrániť organizmus pred škodlivými baktériami a hubami, posielajú signály do imunitného systému a pomáhajú s reguláciou zápalov.
Prebiotiká sú zložky potravy, ktoré nenatrávené putujú do hrubého čreva, kde kvasia a premieňajú sa na mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Pôsobia ako zdroj energie pre bunky hrubého čreva a udržiavajú rovnováhu elektrolytov a tekutín. Typickým zdrojom prebiotických sacharidov je rozpustná vláknina inulín, obsiahnutá v koreni púpavy a čakanky. Medzi prebiotiká patria ja iné formy vlákniny ako pektín a fruktooligosacharidy(FOS).
V prirodzenej forme sú probiotiká v niektorých potravinách ako je špargľa, kukurica, banán alebo repa, avšak nie každý pes ich dokáže stráviť a následne môže pes trpieť nevoľnosťou či nadúvaním.
Kedy je vhodné nasadiť prebiotiká?
- Pri antibiotickej liečbe, kedy antibiotiká narúšajú črevnú mikroflóru.
- Pre stabilizáciu črevnej mikroflóry.
- Pri antiparazitárnej liečbe.
- Pri poruchách trávenia, liečbe hnačky.
- Pri rekonvalescencií po operačných zákrokoch.
- Pre podporu imunitného systému.