Poslušnosť "alebo" základná ovládateľnosť psa
Základná ovládateľnosť psíka na vodítku (lekcia 1/10)
Základná ovládateľnosť psíka na vodítku je podľa môjho názoru potrebné pre každého z nás, ktorý máme doma štvornohého priateľa. Každý chce mať sebavedomého, poslušného a vyrovnaného psíka doma či počas prechádzky. Často sa stretávam s tím, že sa nás pýtate rôzne otázky ohľadom poslušnosti, výcviku, alebo výchovy psíka. Aby vás viac počúval alebo nerobil určité veci, ktoré sú vám nepríjemné doma ako aj na prechádzke. Tým pádom som sa rozhodol trošku viac rozviesť túto žiadanú tému verejne. Počas 10-tich lekcií sa dokážete naučiť ako správne ovládať svojho psíka hravou metódou, bez akéhokoľvek "drilu", ostnatých obojkov, ohlávok, sťahovacích obojkov a ďalších podľa mňa nezmyselných vecí, ktoré k výcviku nepatria.
Lekcie som rozdelil na 10 častí, v prvej časti sa oboznámime s vecami, ktoré budeme potrebovať počas výcviku
- potrebná výbava (doporučená)
- odmeny, pamlsky
- povely
- pochvala ako odmena
- miesto a čas tréningu
Na tréning potrebujeme len pár vecí, aby sme si tréning spríjemnili a bolo to celé brané ako hra a nie dril, krv a pot.
Výbava, alebo čo budeme potrebovať + pamlsky (odmeny)
- Obojok - jednoducho budeme potrebovať štandardný pevný obojok, žiaden polo sťahovací, ostnatý, kovovo retiazkový, rôzne škrtiace alebo tomu podobné. Taktiež neodporúčam štandardný postroj, ohlávky atď.
- Vodítko - vodítko odporúčam stopovacie, tieto stopovacie vodítka sú v rôznych dĺžkach, 5, 10, 15, 20, 30 metrov. Taktiež sú rôzne karabiny ako štandardné, robustné, bronzové. Stopovacie vodítko na tréning odporúčam minimálne 10 až 15 metrov, karabinu si vyberiete podľa veľkosti plemena. Pokiaľ máte malé až stredné plemeno psíka napríklad Bostonský teriér alebo Borderská kólia vyberiete si štandardnú karabinu. Ak máte doma veľké plemeno psíka ako je napríklad Doberman alebo Nemecký ovčiak, odporúčam vybrať robustnú karabinu. V neskoršej fáze tréningu môžete používať krátke vodítka max do 1,5 metra alebo ako ja stále používam stopovacie vodítko. Čo sa týka farebnej škály tak odporúčam neónové farby (oranžová, zelená, žltá). Sú krásne vidieť aj na veľkú vzdialenosť a preto sa nemusia používať len na tréning, ale aj na bežné venčenie či prechádzky prírodou.
PS: neodporúčam flexi vodítka na tréning. - Pamlskovník jedná sa o kapsičku, ktorá je určená na pamlsky (odmeny) pre psíka, nemusí to byť hneď originálny pamlskovník za niekoľko desiatok eur. Dostačujúcou pomocou je aj stará ľadvinka ak máte doma alebo akýkoľvek pevný sáčok. Osobne odporúčam pamlskovník hlavne aby mal aspoň dve podšitia, pevnú nitku a dal sa pripnúť na opasok, alebo býva aj opasok priamo jeho súčasťou čo je jeho výhoda. Takýchto kapsičiek je naozaj veľké množstvo a farebné prevedenie, môžete ich nájsť aj u nás - pamlskovníky
- Pamlsky (odmeny) tie si vyberáme podľa vlastného uváženia a voľby, mali by byť čo najprirodzenejšie. Môj názor na pamlsky a odmeny niektorí z vás dobre poznáte. Pokiaľ tomu tak ešte nie je, môžete sa pozrieť na článok - Domáce odmeny na prechádzku, alebo počas tréningu. Neodporúčam počas tréningu používať tvrdé pamlsky, psy rýchlo hltajú a stáva sa, že im zabehne, tak následne strácate pozornosť psíka a musíte počkať kým to vykašle.
- Voda - pokiaľ trénujete počas horúcich letných dní, nezabúdajte na pitný režim (vodu), ako pre seba tak aj pre psíka. Čo sa týka zimného obdobia, neodporúčam zimné rukavice, zle sa v nich pracuje, prsty sú nemotorné a psík si dokáže až veľmi navyknúť na takéto doplnky, neskôr vám to môže skomplikovať tréning.
Povely ako ich správne učiť, slovná pochvala
Povel by mal byť na začiatok povedaný rázne, ako keby sme boli v armáde napr.: "SADNI"! je to krátky a rázny povel. Psík ako každé iné zviera nerozumie ľudskej reči, vníma intonáciu hlasu, preto keď ho chceme niečo naučiť, musíme byť rázny a dôsledný. Psík si zapamätá intonáciu a spojitosť s daným úkonom. Ako to funguje ? Keď sa človek začne rozprávať so psíkom v akomkoľvek zmysle, psík pozorne počúva, človeku to príde "ach ty môj zlatý, ty mi rozumieš", psík sa snaží vyhľadať intonáciu v ľudskom hlase, ktorú dobré pozná. Nakoniec si môže sadnúť, ľahnúť, odíde na miesto atď. človeka to len utvrdí v tom, že mu rozumie, pozerá do očí atď. No v konečnom dôsledku sa jedná len o to, že psík započul podobnú intonáciu hlasu a dal si spojitosť s daným úkonom. Odporúčam používať vždy len jeden povel, pokiaľ ho psík nedokončí, nemôžem mu dať ďalší. Alebo keď poviem povel "SADNI"! nemôžem používať ďalšie slová, keď si psík nechce sadnúť napr. SADNI, ale veď si Sadni, SADNI si už, atď.
Tak že, jeden povel jedno slovo, je to ľahké a prosté. To samé platí aj pri pochvale a zastavovacom povele. Pochvala je jedno slovo napr.: "ŠIKOVNÝ", zastavovací povel, "DOSŤ"! Pri pochvale si musíme dávať pozor na vysokú intonáciu, hlavne u šteniatok a dospievajúcich psíkov. Jedná sa o to, že vysoká intonácia môže zapríčiniť výzvu k hre, skákaniu, šaňteniu, behaniu a tým pádom strate pozornosti počas tréningu.
Nedokončený povel alebo nesprávne urobený zo strany psíka napríklad, že si sadne bokom alebo veľmi ďaleko neodmeňujeme, ale urobí sa náprava. Daný povel sa opakuje ešte raz tak aby psík si sadol na miesto, kde potrebujeme. Tieto povely, ako sadni, ľahni, ostať na mieste (odloženie psíka v ľahu, sede, v stoji budú v následných častiach lekcií). Keď si to celé zhrnieme dohromady, tak psíka neodmeňujeme za to, že daný povel urobil nesprávne, ani ho nechválime. Takto si spôsobíme len problémy s nápravou a odstranením nedostatkov prevedenia daných problémov. Musím povedať, že to niekedy nie je jednoduché odstrániť niektoré veci, ktoré sa psík zle naučil. Je to niečo obdobné ako pri výchove. Pokiaľ sa psík naučí likvidovať domácnosť a bude v tom pokračovať aj dva, tri roky. Následne bude ťažšie odnaučiť psíka robiť zlobu doma keď má byť bez dozoru.
Miesto a čas tréningu
Vhodné miesto na tréning si vyberáme v blízkosti svojho domova, tak aby sme to mali poblízku. Takéto miesto by malo byť tiché bez ľudí, zverov, detí, pravidelné frekventované miesto autami. Najlepšie sú lúky, pasienky, parky. Pokiaľ by bolo možné, tak si nájdite 2 až 3 takéto miesta, aby ste ich mohli pravidelne striedať a tým psíka nenaučíte na jedno stále miesto. Toto všetko je dôležité hlavne pre začiatok, kedy psíka všetko učíte, možno aj vy samy dobre poznáte školské časy, kedy pri učení ste potrebovali pokojnejšie prostredie a nie rovno diskotéku. Aby ste sa mohli sústrediť na učenie. To isté potrebuje aj váš psík. Neskôr, keď už váš psík zvláda povely, pridávajú sa rušnejšie miesta ako sú chodníky, kde behajú ľudia, cyklisti, deti s rodičmi na prechádzkach. Tam sa prevádza taktiež tréning aby som psíka učil počúvať na povel počas vedľajších vplyvov alebo rušivých situácií.
Neodporúčam začať trénovať doma v byte, na záhrade alebo na mieste kde to psík veľmi dobre pozná. V takýchto miestach je psík už zvyknutý na rôzne situácie a môže sa veľmi rýchlo rozptýliť a tak strácate jeho pozornosť.
Čas tréningu by mal byť aspoň 2x za deň v intervaloch - 10 až max 15 min tréningu, následne 15 až 20 min. pauza. Psík sa nedokáže sústrediť dlho na začiatku, preto je potrebné mu nechať oddýchnuť, aj my v škole sme mali prestávky a nedrilovali nás 8 hod. denne v kuse J. Kedy začíname ? Osobne odporúčam vždy ráno po prvej prechádzke, kedy je psík trošku vyventilovaný z fyzickej energie a nedostal raňajky. Dôležitá vec sú pamlsky, ktoré nesmú nahradiť plnohodnotnú dávku krmiva po príchode domov s prechádzky a tréningu. Pokiaľ prídete domov a psík odmieta krmivo, nie je niečo v poriadku a poukazuje to na zasýtenie žalúdka odmenami počas tréningu. Taktiež musíme počítať aj s tým, že pamlsky sú žrádlo a to sa = energia. Nadbytok energie, nepokojný psík, možný nábeh na nadváhu a s tým spojené celkové problémy. Pokiaľ máme dostatok času a môžeme sa venovať psíkovi celý deň, nezabúdajte na pauzu, je to dôležité, tréning poslušnosti je hra, nie "dril".
Na záver som si pripravil pre vás aj prvé video, ktoré môžete nájsť na našom YouTube. Videá budem pridávať s každou lekciu. Ak budete mať akékoľvek otázky neváhajte nás kontaktovať emailom, alebo nám napíšte na Facebooku či instagrame.
FB - https://www.facebook.com/prenasichmilacikov/
I - https://www.instagram.com/prenasichmilacikov/
YOUTUBE - youtube/prenasichmilacikov