Parazity u psa – odčervenie ako riešenie. Nebezpečné pásomnice a škrkavky
Skúsený majiteľ vie, že odčervovanie psa je pre jeho zdravie a celkovú vitalitu veľmi podstatné. Ide o dôležitú prevenciu voči pôsobeniu parazitických organizmov v tele zvieraťa. Rovnako ako spot-on pipety alebo obojky proti blchám pôsobia voči vonkajším škodcom, odčervovanie psa pôsobí voči vnútorným parazitom, akými sú pásomnice, škrkavky, giardie, machovce alebo vlasovce.
Dôležitosť odčervovania psa
Odčervovanie psa je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o zdravie vášho domáceho miláčika podobne ako očkovanie. V prvom rade parazity ako červy môžu spôsobiť závažné zdravotné komplikácie, napríklad ochorenie pečene, zápchu, hnačku, zvracanie, anémiu, zápaly alebo iné. Odčervovanie pomáha zabrániť pôsobeniu parazitov v tele a zároveň i šíreniu parazitov na ďalšie zvieratá a ľudí. Mnoho parazitov sa môže ľahko prenášať prostredníctvom výkalov či sekrétov, preto je dôležité pravidelne psa odčervovať. Pamätať treba tiež na to, že odčervovanie by sa malo vykonávať v pravidelnom intervale alebo na základe odporúčaní veterinára.
Hlavné príznaky prítomnosti parazitov u psa
Vnútorné parazity u psa môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy, a preto je dôležité vedieť, aké sú príznaky, aby ste ich mohli včas rozpoznať a vyhľadať odbornú pomoc. Ignorovanie nákazy parazitmi môže psíkovi spôsobiť bolesti a v krajnom prípade dokonca smrť. Medzi najčastejšie príznaky prítomnosti parazitov u psa patria:
- vracanie a hnačka u psa aj s prímesou krvi alebo naopak zápcha
- biele vlásočnice – bodky v stolici
- apatickosť, únava a nechutenstvo do jedla
- strata hmotnosti
- zmeny v kvalite srsti
- dráždivý kašeľ
Škrkavky či pásomnice u psa sú problém
Najčastejšie napádajú vnútorné parazity tráviaci trakt zvieraťa, kde sa živia živinami, ktoré prijíma jedinec zo stravy. Taktiež sa živia jeho krvou alebo tráviacimi šťavami. Existuje množstvo druhov parazitov, ktoré môžu psa napadnúť. Takéto vnútorné parazity sa dajú ľahko prenášať z jedného psa na druhého. Najčastejšie sa pes môže nakaziť na miestach, kde je vyššia frekvencia pohybu iných psov – spoločné výbehy, misky s vodou, výstavy či rôzne súťaže. Ktoré parazity sa u psov vyskytujú najčastejšie?
- Pásomnice u psa – pásomnice sú parazitické červy, ktoré sa môžu u psa vyskytovať a živia sa krvou psa ako aj prijímanými živinami. Sú to dlhé, tenké červy (dĺžka 40 až 80 cm), ktoré sa môžu viazať na steny tráviaceho traktu psa a spôsobiť rôzne zdravotné problémy, ako sú anémia, zápcha, ochorenie pečene alebo strata hmotnosti.
- Škrkavky psie – červy parazitujúce v tráviacom trakte dosahujú dĺžku 8 až 20 cm. Najčastejšie sa zachytávajú na stenách tenkého čreva. Nebezpečná je ich schopnosť migrovať v krvnom obehu až do pľúc či obličiek, kde môžu vyvolať zápalové ochorenia.
- Machovce u psa – ide o malé parazitické červy – hlísty, ktoré sú veľmi odolné a životaschopné. Tento parazit veľmi často mutuje a preto je tak odolný voči odčervovacím preparátom. Živí sa psou krvou a taktiež požiera vnútorné i kožné tkanivá zvieraťa.
Ďalšie typické vnútorné parazity sú napríklad vlasovce, kokcídie alebo giardie u psa. Vo všetkých prípadoch sú prítomné v tráviacom trakte psa a na základe miery zamorenia je vhodné zvoliť správnu odčervovaciu schému, ktorú najlepšie stanovíte po konzultácii s veterinárom. V prípade, že je pes zamorený parazitmi, odčervovacia schéma sa môže líšiť od pravidelného odčervovania. Zvyčajne je dávka vyššia a odstupy kratšie, napríklad v horizonte 2 týždňov.
Ako často odčerviť psa – nutná je pravidelnosť
Odporúčaná frekvencia odčervovania psa závisí hlavne od zdravotného stavu a životného štýlu psa. Obecne sa odporúča odčervovať psa aspoň raz za štvrťrok alebo raz za pol roka. Avšak, pre niektoré psy, napríklad pre tie, ktoré sú pravidelne v kontakte s inými psami alebo sú vystavené iným rizikovým faktorom (poľovnícke psy), môže byť potrebné odčervovať ich častejšie. Dôležitá je však kontinuita, iba vtedy je zaručená najvyššia miera ochrany pred pôsobením vnútorných parazitov.
Najčastejšie používanými preparátmi sú tablety na odčervenie, gély alebo špeciálne pasty na odčervenie. Tie je vhodné používať predovšetkým u psov, ktorí majú problém s tabletkami alebo tiež u šteniatok. Po narodení šteniatok je odčervovanie frekventovanejšie, začína sa vo veku 2 týždňov od narodenia. Do obdobia 3 mesiacov je nutné odčervovať šteňatá každé 2 týždne. Následne až do veku 6 mesiacov s odstupom 1 mesiaca.
Vnútorné parazity u psa a nebezpečenstvo pre človeka
Tu je dôležité rozlišovať. Niektoré druhy parazitov nie sú na človeka prenosné, iné zasa áno. Každý parazit má svoje charakteristické vlastnosti. V prípade niektorých však hrozí aj riziko prenosu na človeka. Väčšinou však ich pôsobenie nie je natoľko vážne, aby človeku spôsobilo tak závažné zdravotné problémy ako u psa. Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú takéto parazity pre deti do veku 3 rokov.