Ochorenia a poškodenia zvieracích pazúrikov 05/2023

Pazúriky zvierat sú citlivou a dôležitou súčasťou ich tela.

Pazúr - derivát kože podobný ľudskému nechtu.  Častokrát majitelia podceňujú dôležitosť ich starostlivosti a ako dôsledok vznikajú rôzne problémy a ochorenia.

Správna starostlivosť o dĺžku pazúrikov je podstatná. Príliš dlhé spôsobujú problémy pri chôdzi, nesprávne dostupovanie na labku a môže byť následne spojené s nestabilitou tela (krívanie, preťaženie určitej časti tela, zaťaženie kĺbov). Ďalej príliš krátke pazúriky môžu spôsobiť infekciu, postihnutie baktériami, plesňami.. Majitelia častokrát v nevedomosti pazúre zastrihávajú až príliš veľa a tým môžu spôsobiť prípadnú infekciu.

Prinášame Ti základný prehľad o bežných ochoreniach pazúrikov ale aj o mechanických poškodeniach s ktorými sa môžeš bežne stretnúť.

 

Zarastený pazúr

Zarastený pazúr je typický pre zvieratá, ktoré trávia veľa času v uzavretom prostredí a nemajú možnosť si prirodzene pazúre obrusovať. V extrémnych prípadoch keď zvieratá nemajú možnosť o prirodzenú starostlivosť tak pazúriky zarastajú až do spodného bruška. Ostrý pazúr bruško prerazí a zarastá v ňom. Je to vážny stav, ktorý je zväčša sprevádzaní silnou infekciou, zápalom.

Vlčí pazúr

Tkz. piaty pazúr, ktorý majú psy a mačky na predných labkách. Tento pazúr hlavne u psov nenesie váhu tela a nemá žiadnu podpornú funkciu. Vlčí pazúr sa častokrát poraní a vie spôsobiť veľké nepríjemnosti s následným liečením.

Starostlivosť- piaty pazúr je tenší a krehkejší ako ostatné. Doporučuje sa jeho intenzívnejšia starostlivosť- strihanie. Pazúr si pes nedokáže sám zabrusovať a keď je moc dlhý tak dôjde k poraneniu, ktorého liečba je veľmi zdĺhavá a spôsobuje bolesť.

Vlčí pazúr sa zvykne odstrániť v skorom rannom veku mláďat kedy to pre nich nie je až tak bolestivé. V prípadnom vážnom poranení v dospelosti sa rieši operatívne.

Symetrická lupoidná onychodystrofia (SLO)

Autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje stratu pazúrov. Ide o závažné a nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje mladé jedince od 6-8 mesiacov.

SLO nie je sprievodcom iných ochorení, čiže postihnutý jedinec je zväčša vitálny, zdravý a netrpí žiadnymi ochoreniami.

Ochorenie začína postupným uvoľňovaním pazúrov z lôžka. Najskôr je to jeden, dva a postupne sa ochorenie rozširuje a v priebehu pár týždňov príde jedinec o všetky pazúre. Keď sa toto ochorenie potvrdí, tak sa odstránia všetky pazúriky (podľa stupňa bolesti aj v narkóze).

Po odstránení všetkých pazúrov sa začne proces hojenia kedy budú pazúre deformované, málo odolné, zakrvavené. Proces hojenia pri postihnutí SLO je zdĺhavý.

Zlomený pazúr - poranenie

K poškodeniu pazúra dochádza zväčša počas fyzickej aktivity, kedy si pes pazúr zatrhne alebo o niečo zachytí.

Ako efektívne pazúr ošetriť?

V pazúre sa nachádza cieva, ktorá silno krváca v prípade narušenia. Základné ošetrenie spočíva v dezinfekcií a zastavenia krvácania. Následne treba dbať na to, že musí byť rana chránená pred nečistotami - napríklad botičkou. Ak je rana malá nevyžaduje si návštevu veterinára.  Avšak zatrhnutie so sebou niekedy odtrhne aj kus mäsa alebo sa zatrhne hlboko, kde už bežné domáce ošetrenie nepostačí.

Starostlivosť o pazúriky je pre zdravie zvieraťa dôležitá. V ďalšom článku si podrobne prejdeme ako sa o pazúriky starať- ako ich zastrihávať.