Míľniky šteniatka: Čo môžete očakávať 04/2025

Šteniatka sú malé špongie. Nasávajú svet okolo seba a ich skúsenosti pomáhajú formovať to, kým sa stanú. Tieto roztomilé malé nadýchané guľôčky vyrastú do dospelých raz-dva...

Prvé týždne (0-3 týždne): Svet objavovania

  • Novorodenec (0-2 týždne): Šteniatko je úplne závislé na svojej matke. Jeho oči a uši sú zatvorené, a orientuje sa hlavne čuchom a hmatom. Hlavnou činnosťou je spánok a prijímanie materského mlieka, ktoré je pre jeho imunitu a rast kľúčové. Postupne začína robiť prvé nekoordinované pohyby.
  • Prechodné obdobie (2-3 týždne): Toto je obdobie zázrakov! Šteniatku sa začínajú otvárať oči a uši, a začína vnímať svet okolo seba. Prvé neisté kroky sa stávajú čoraz istejšími. Začína reagovať na svetlo a zvuk, a spoznáva svoju matku a súrodencov.

Odstavenie šteniatka: 4 až 5 týždňov

Približne vo veku 4 až 5 týždňov sa šteniatka začínajú odstavovať od matky. Začnú vynechávať mliečnu žľazu a jesť krmivo pre šteniatka, ktoré je spočiatku zvyčajne zriedené na kašu. 

Rané socializačné obdobie (3-12 týždňov): obdobie učenie sa

  • 3-8 týždňov: Toto je kritické obdobie pre socializáciu. Šteniatko sa učí psím rečiam a sociálnym interakciám od svojej matky a súrodencov – hryzenie, štekanie, reč tela. Začína skúmať svoje okolie a jeho zmysly sa vyvíjajú. V tomto období je ideálne začať s opatrnou socializáciou s novými podnetmi, ľuďmi a prostrediami, ale vždy s ohľadom na jeho pohodlie a bezpečnosť.
  • 8-12 týždňov: Šteniatko je už oveľa samostatnejšie a hravejšie. Jeho osobnosť začína byť výraznejšia. Je to vhodný čas na začatie základného výcviku a pokračovanie v socializácii. Pozitívne skúsenosti z tohto obdobia formujú jeho budúce správanie.

Toto je kritické obdobie vývoja. Šteniatka sa v tomto štádiu veľa učia. 

Kedy by ste si mali priniesť domov svoje nové šteniatko?

Bezohľadní alebo nevedomí chovatelia často nechajú šteniatka odísť čo najmladšie, pretože už "nepotrebujú svoju matku". Od 4. do 8. týždňa je dôležité, aby šteniatka interagovali so svojou mamou a súrodencami z vrhu. Učia sa hrať a komunikovať s ostatnými psami. Toto je obdobie, kedy sa stávajú koordinovanejšími. Začnú sa hrať so svojimi súrodencami z vrhu – skáču, prevaľujú sa, chytajú sa. Učia sa potláčať hryzenie...

Čas priniesť si šteniatko domov: 8 až 9 týždňov
 
Po 8 až 9 týždňoch môžu šteniatka opustiť svoje vrhy a ísť bývať do nového domova. Teraz je vašou úlohou pokračovať v socializácii...Na to, aby ste šteniatko zoznámili s čo najväčším množstvom vecí pozitívnym spôsobom, máte už len približne 12 týždňov. Používajte veľa maškŕt, aby bol každý zážitok skvelý. Môžete ho začať učiť sedieť, ľahnúť si, prísť na zavolanie a pekne chodiť na vodítku. Nezabudnite na chovateľské správanie – naučte svoje šteniatko, aby sa s ním s radosťou manipulovalo všade, od uší až po chvost.
 

Obdobie: 3 až 6 mesiacov
Šteniatka objavujú a testujú hranice svojho sveta. Šteniatko prechádza obdobím intenzívneho rastu. Stráca svoj "šteňací vzhľad" a jeho telo sa začína proporčne meniť. Začína prejavovať väčšiu nezávislosť a sebavedomie.

Obdobie puberty (6-18 mesiacov): Hormóny a dozrievanie

  • 6-12 mesiacov: Toto je obdobie hormonálnych zmien, ktoré môžu ovplyvniť správanie šteniatka. Sučky môžu začať hárať a u psov sa môže prejaviť väčší záujem o okolie a iné psy. Môže sa objaviť teritoriálne správanie alebo snaha o dominanciu. Dôsledný výcvik a pokračujúca socializácia sú kľúčové. Fyzický rast sa spomaľuje, ale svalová hmota sa stále vyvíja.
  • 12-18 mesiacov: Väčšina stredných a malých plemien dosahuje v tomto období svoju fyzickú dospelosť. U veľkých a obrích plemien tento proces trvá dlhšie. Hormonálne výkyvy sa postupne stabilizujú a správanie by malo byť čoraz vyrovnanejšie. Upevňujte naučené povely a pokračujte v poskytovaní mentálnej stimulácie a fyzickej aktivity.

Je dôležité mať na pamäti, že toto je len orientačný vývoj a každé šteniatko je jedinečné. Rýchlosť vývoja závisí od plemena, individuality a prostredia, v ktorom vyrastá.

 

 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: