Má váš pes problém s pálením záhy? 06/2022
Pálenie záhy u psov je nepríjemný problém, ktorý spôsobuje ťažkosti mnohým štvornohým miláčikom. Aké sú jeho príznaky a čo robiť, aby ste svojmu psovi pomohli? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcich odsekoch.
Pálenie záhy netrápi len ľudí, ale aj ich štvornohých miláčikov. Aké príznaky má pálenie záhy u psov a čo na tento nepríjemný problém pomáha? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcich odsekoch.
Čo spôsobuje pálenie záhy u psov
Pálenie záhy u psov je spôsobené, rovnako ako u ľudí, spätným prúdením žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Príčinou tohto problému môže byť znížená funkcia zvierača, ktorý oddeľuje žalúdok od pažeráka. V prípade jeho oslabenia nie je schopný správne vykonávať svoju úlohu, v dôsledku čoho dochádza k prenikaniu žalúdočnej kyseliny späť. Celú situáciu ešte zhoršujú príliš veľké kŕmne dávky či nevhodný pomer svaloviny, kostí a vnútorností pri Barfe. Problém môže spôsobovať aj zloženie suchých granúl, ktoré psovi jednoducho nevyhovuje.
Aké sú príznaky?
Príznakov, ktoré indikujú pálenie záhy u psov, je viacero. Môžu sa objavovať v rôznej intenzite, a to všetky alebo len jeden, v závislosti od konkrétneho jedinca.
- Nadmerné žranie trávy. (Dôvodom na žranie trávy nemusí nutne byť vnútorný problém, niektoré psy ju žerú prirodzene. Toto správanie však často indikuje ťažkosti s pálením záhy.)
- Nadmerné lízanie seba, svojho okolia alebo stien a omietky.
- Kašeľ.
- Zvracanie a nutkanie na zvracanie.
- Rýchle pregĺganie a nadmerné slinenie.
- Nadúvanie.
Žiaľ, väčšina z týchto príznakov môže byť zároveň symptómom iných, závažnejších ochorení. Preto, ak problémy pretrvávajú, určite neváhajte a navštívte vášho veterinára.
Čo ďalej?
Bojovať proti tomuto problému sa dá liekmi aj prírodnými spôsobmi. Určite pomôže prijímanie väčšieho množstva tekutín. Veľa vody pomáha zmierniť kyslosť v žalúdku, čím prispieva k zníženiu pálenia záhy. Psovi taktiež nebráňte v pojedaní trávy. Ubezpečte sa však, že ju konzumuje na miestach, kde nie je chemicky ošetrená.
Dôležité je zamerať sa na kŕmnu dávku. Psovi nedávajte žrať vo veľkých množstvách naraz, radšej kŕmnu dávku rozložte na menšie a častejšie porcie. Pokiaľ kŕmite granulami, skontrolujte ich zloženie. Nemali by obsahovať priveľa pšenice a použité suroviny by mali byť kvalitne spracované. Vhodné je zvážiť prejdenie na mäkšie krmivá, ktoré sú jednoduchšie stráviteľné, a tak predchádzajú nadmernej tvorbe žalúdočnej kyseliny.
Pri kŕmení Barfom skúste upraviť pomer zloženia kŕmnej dávky. Odporúča sa zaradiť potraviny s vyšším obsahom vlákniny, ako sú listová zelenina, uhorky, držky, ovocie a ryža. Opäť je potrebné riadiť sa potrebami vášho psa a nájsť to, čo mu vyhovuje najviac. Rýchlou pomocou môže byť podanie kyslej kapusty, kefíru, mlieka alebo bieleho jogurtu so živou kultúrou. Poslednou možnosťou sú lieky. V tomto prípade sa rozhodne riaďte pokynmi vášho veterinára.