Koprofágia 02 - požieranie výkalov u psov 02/2025

Koprofágia je u psov pomerne častým javom... 

Koprofágia je u niektorých šteniat bežným problémom, ktorý sa obvykle v dospelosti vyrieši správnym vedením a dohľadom. Pre toto správanie bolo navrhnutých mnoho vysvetlení. Keď sú šteňatá ponechané bez dozoru, môžu jednoducho začať skúmať, hrať sa a dokonca jesť hovienka ako hru. Vzhľadom na to, že koprofágia môže priťahovať veľkú pozornosť majiteľa, môže byť toto správanie ďalej posilnené...

"Majiteľ, ktorý používa zastaranú, nehumánnu a zbytočnú tréningovú techniku ​​"strkania psieho nosa" do stolice, keď sa vykakal doma, môže ešte viac podporovať koprofágiu." - Má strach z trestu a tak po sebe upratá!

Inštinkt a evolučné dôvody koprofágie u psov

Aj keď sa dnes koprofágia u psov považuje za nežiaduce správanie, jej korene sú hlboko zakorenené v ich evolúcii. V divokej prírode slúžila ako stratégia prežitia, spôsob hygieny i prejav materského a sociálneho správania. Moderné psy tento inštinkt môžu občas prejaviť, aj keď už nemajú rovnakú potrebu ako ich divokí predkovia.

Koprofágia (pojedanie výkalov) má hlboké korene v prirodzenom správaní psovitých šeliem. Hoci sa dnes môže zdať ako nežiaduca, v divokej prírode mala a stále má svoj biologický význam.

1. Prirodzené správanie vlkov a divokých psovitých šeliem

U divokých psov a vlkov je koprofágia bežná a často slúži ako spôsob prežitia. V čase nedostatku potravy môžu výkaly obsahovať zvyšky nestrávenej potravy, ktorú je možné znovu využiť. Výkaly sú bohaté na mikroorganizmy a vitamíny (napr. vitamíny skupiny B produkované črevnými baktériami), čo mohlo byť v minulosti výhodné.

2. Materské správanie súk

Dojčiace sučky pojedajú výkaly svojich šteniat, aby udržali pelech čistý a minimalizovali riziko prilákania predátorov. Tento inštinkt sa môže prenášať aj na dospelých jedincov, ktorí týmto spôsobom „upratujú“ svoje prostredie.

3. Sociálne a hierarchické správanie
V niektorých svorkách môže byť konzumácia výkalov spôsob, ako prejaviť podriadenosť voči dominantným jedincom. Mladí psy môžu napodobňovať starších psov a osvojiť si toto správanie v rámci sociálneho učenia.

4. Zaistenie hygieny v teritóriu
Vlkom a divokým psom pomáha koprofágia znižovať riziko prenosu parazitov alebo baktérií v blízkosti ich brlohu. Odstránením výkalov z blízkosti miesta odpočinku zabraňujú šíreniu chorôb a udržujú svorku zdravú.

Behaviorálne a psychické faktory

  • Nuda alebo stres Pes môže jesť výkaly z frustrácie, úzkosti alebo nedostatku podnetov.
  • Naučené správanie Niektorí psi si tento zvyk osvoja už v mladosti a pokračujú v ňom aj v dospelosti.
  • Snaha zakryť „dôkaz“ Pes, ktorý bol za vykonanie potreby na nesprávnom mieste trestaný, môže jesť vlastný trus zo strachu pred ďalším trestom.

Choroby a zdravotný stav

Koprofágia však môže mať aj iné príčiny než psychické. Pri fyziologických príčinách môže ísť o nevhodne zvolenom krmive, prípadne pri prekrmovaní krmivom – v truse zostáva veľa nenatrávených zložiek potravy. Pri podávaní krmiva s vysokým obsahom sacharidov a nízkym obsahom vlákniny je tendencia podpory požierania výkalov.Okrem týchto príčin môže ísť aj o ďalšie zdravotné problémy akými sú črevné infekcie, potravinové alergie či dokonca pankreatitída.

Akýkoľvek zdravotný problém, ktorý vedie k zníženiu vstrebávania živín, spôsobuje gastrointestinálne problémy alebo spôsobuje zvýšenie príťažlivosti psej stolice, môže viesť ku koprofágii. Okrem kompletného fyzikálneho vyšetrenia by mala byť zhodnotená strava šteňaťa a frekvencia a konzistencia stolice. 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: