Kliešťami prenášané ochorenia Borelióza a Babezióza u psov a maček
Kliešťami prenášané ochorenia
S blížiacou sa jarou majitelia psov a mačiek očakávajú aj príchod nie veľmi obľúbených malých živočíchov - kliešťov, ktorí parazitujú na tele ich domáceho miláčika. Určite každý z nás pozná nástrahy infekčných ochorení prenášaných kliešťami. Poďme si teda spoločne predstaviť niektoré z ochorení, ktoré sa posledné roky čím ďalej tým viac vyskytujú aj u našich zvierat. Jedným z častých ochorení je:
Borelióza
Lymská borelióza, je ochorenie zvierat prenosné aj na človeka, teda tzv. zoonóza. Pôvodcom je baktéria spirochéta Borrelia burgdorferi. Vo voľnej prírode sú jej rezervoárom rôzne druhy cicavcov, napríklad hlodavce, jelene ale taktiež aj rôzne druhy vtákov. Prenášačom tohto ochorenia je kliešť obyčajný – Ixodes ricinus. Borelióza je najrozšírenejším ochorením na svete prenášaným kliešťami na človeka. U ľudí sa prejavuje širokým spektrom klinických príznakov postihujúcich kĺby končatín, srdce, nervovú sústavu.
Čo sa histórie týka, zistenie, že táto baktéria vyvoláva ochorenie aj u psov sa datuje od roku 1984 a dôvodom, prečo sa vedci zaoberajú o boreliovú infekciu aj v dnešnej dobe je ten, že táto infekcia u psov prebieha bez zjavných príznakov ochorenia a možno ju odhaliť len prítomnosťou protilátok. Lymská borelióza postihuje organizmus psa citeľne a neliečené ochorenie ohrozuje priamo jeho život. Ochorenie začína náhle , hlavnými klinickými príznakmi sú bolesti, opuchy, zápaly kĺbov končatín s prejavmi striedavého krívania, horúčka, nechutenstvo, malátnosť a nekoordinované pohyby. Zdurenie a zápaly lymfatických uzlín v zákolennej jamke a za lopatkou sú časté. Neliečené ochorenie môže prejsť do perzistentnej infekcie, keď je postihnutý centrálny nervový systém, čo sa prejavuje silnou dráždivosťou, zmenou správania, stratou orientácie, nachýlením hlavy, odporom k pohybu, zvracaním, kŕčmi atď. Kĺby končatín sú ,,horúce” , bolestivé hlavne pri manipulácii, pretrváva krívanie. Ďalej je priamo postihnuté srdce a obličky, pridružujú sa aj očné ochorenia. Príznaky ochorenia pretrvávajú aj vyše roka. Spirochéty sa pravdepodobne usadia v organizme v spojovacom tkanive, ktoré je pre ne akýmsi azylom, útočiskom, kde sú chránené proti antibiotikám a proti imunitnému systému hostiteľa. Klinicky spadá ochorenie do obdobia najväčšieho výskytu kliešťov na jar a v lete.
Ďalším vážnym ochorením prenášaným kliešťami je menej známe ochorenie:
Babezióza
Toto ochorenie spôsobujú prvoky rodu Babesia – Babesia canis, Babesia vogeli, Babesia gibsoni, Babesia vulpes a Babesia annae. Prenášačmi sú: pijak lužný, kliešte rodu Dermacentor, Rhipicephalus a Ixodes ricinus. Inkubačná doba je 7 až 21 dní. Prvým príznakom je vysoká horúčka nad 40 oC. Sprevádzaná hemolytickou anémiou a hemoglobinúriou, teda krvomočením. V akútnych prípadoch môže dôjsť k úhynu do 24 hodín. Časté je aj zvracanie, žlto sfarbené výkaly. Nervové príznaky sú nekoordinované pohyby, parézy a epileptiformné záchvaty. Závažnosť priebehu závisí od veku, plemena a imunitného stavu psa. Po prekonaní ochorenia, psy získavajú preimunitu, pri ktorej babézie prežívajú v hostiteľovi v malých počtoch, pričom aj nízka nakazenosť eliminuje prepuknutie klinickej babeziózy pri reinfekcii. Ak však k reinfekcii nedôjde, babézie asi po roku spontánne hynú. Diagnostika prebieha ELISA testom a najnovšie majú úspechy aj molekulárne metódy – PCR.
Pri oboch ochoreniach je liečba v rukách veterinárneho lekára. Majitelia však môžu svojim psom zabezpečiť kvalitné antiparazitiká bez zbytočnej chémie. Jednou z alternatív je antiparazitárny obojok a antiparazitárne pipety Arava, ktoré aj s ďalšími antiparazitikami nájdete v ponuke nášho e-shopu.