Keď nestoja uši u psa 11/2021
Keď nestoja uši
Vďaka rozmanitosti plemien psov poznáme hneď niekoľko typov ušníc – dlhé, krátke, široké, úzke, malé, veľké, nízko alebo vysoko nasadené s úzkym alebo širokým úponom, mäsité, tenké, končité, zaoblené, stojace, poloklopené, previsnuté, priliehajúce alebo nepriliehajúce k lícu, dobre alebo zle ovládané, zložené na bok, sklopené, polosklopené, ľahké, ťažké, voľne nesené, so silnou alebo slabou chrupavkou. Podľa príslušnosti plemena nášho psieho miláčika preto mnohý z nás sledujú počas vývoja ušnice. Najmä u plemien so stojatými ušami sa majitelia snažia o to, aby ušnice stáli, čo však robiť ak ušnice nechcú stáť?
Základom dobrého vývoja psa je kvalitná strava, ktorá obsahuje všetky dôležité výživové zložky v správnom pomere. Aj napriek kvalitnej strave vie ušnica padnúť najmä v období prezubovania psa (3-5 mesiacov). Zhruba vo veku šiestich mesiacov, by sa mali ušnice vrátiť do svojho normálneho stavu. Ak tomu tak nie je, je vhodné kontaktovať chovateľa, či iného odborníka na plemeno, ktorý sa venuje tzv. vylepovaniu uší pomôckami na to určenými. !Neodborným lepením ušníc môže dôjsť k trvalému poškodeniu chrupaviek a tým doživotne padnuté ušnice!
Postavenie ucha môžete podporiť aj masážou ušnice smerom ku špičke kvôli správnemu prekrveniu. Čo sa týka doplnkov výživy, je vhodné podávať kolagén (https://www.dogee.sk/specialna-starostlivost/dromy-collagen-900g/) a vitamin C prípadne komplexnú kĺbovú výživu, ktorú nájdete aj v ponuke nášho e-shopu. https://www.dogee.sk/starostlivost-o-pohybovy-aparat/
Netreba zabudnúť aj na bežnú starostlivosť o uši – teda čistenie, ktorým sa predchádza nahromadeniu ušného sekrétu, ktorý môže spôsobiť mikriobiálne či iné infekcie. Intenzita čistenia uší závisí od plemena, osrstenia a množstva ochlpenia vo zvukovode. Pri nadmernom čistení uší môže dôjsť k podráždeniu a následnému zápalu. Na čistenie je vhodné používať prípravky na to určené. V našej ponuke nájdene hneď niekoľko prípravkov, z ktorých si môžete vybrať.
Ako postupovať pri čistení uší?
Psovi mierne nakloníme hlavu, natiahneme ušnicu dozadu a nahor – tým sprístupníme zvukovod. Aplikujeme čistiaci roztok, masírovaním zvukovej trubice cez kožu zabezpečíme, že tekutina sa dostane do kontaktu s ušným mazom, rozpustí a vydezinfikuje sliznicu pokrývajúcu zvukovú trubicu. Následne vatovým tampónom, prípadne čistiacou utierkou prípadne čistiacim obrúskom vytrieme ucho.
Zdroje: Učebné materiály pre predmet Posudzovanie a úprava exteriéru