Intoxikácia vodou u psa

V lete by sme mali našim psom poskytnúť dostatok čerstvej pitnej vody. Avšak všetkého veľa škodí a ako sa hovorí, dobrého menej. Nadmerný príjem tekutín môže spôsobiť vážne zdravotné problémy nám i našim psom.

U psa k hyperhydratácii môže dôjsť v letnom období pri hre vo vode, kedy psík pri plávaní drží hračku, potápa sa, alebo skáče do vody, práve pri týchto hrách dokáže prehltnúť väčšie množstvo vody za krátky čas. Pes samozrejme v zápale hry nedokáže odhadnúť, že už prijal viac vody, než jeho organizmus dokáže zvládnuť.  To samé sa deje aj pri chytaní vody z hadice, čo je obľúbená zábava mnohých psov počas horúcich letných dní.

Čo sa vlastne pri intoxikácii vodou s telom stane?
Po prijatí väčšieho množstva vody, než je telo zvieraťa schopné absorbovať, dochádza k zriedeniu krvnej plazmy (hypoosmolalita), následkom čoho obličky nestíhajú filtrovať a zahusťovať krv. Zároveň v krvi prudko klesne obsah sodíka a vzniká tzv. Hyponatriémie. Dochádza k nerovnováhe sodnodraselné pumpy, ktorá je kľúčová pre transmembránový prenos medzi bunkami a okrem iného je zodpovedná za vedenie elektrického potenciálu svalových a nervových buniek. Ak sú narušené tieto mechanizmy, dochádza k totálnemu rozvratu vnútorného prostredia organizmu a k "zväčšovaniu objemu" buniek v snahe vnútornej nerovnováhy vyrovnať. Vplyvom zväčšovaniu buniek dochádza k opuchu tkanív orgánov vrátane opuchu mozgu.

  • Aké sú príznaky intoxikácie vodou?
    zvracanie
    letargia
    strata koordinácie
    nadmerné slinenie
    "sklenené" oči
    bledé sliznice
    rozšírené zrenice
    kŕče
    nadúvanie
    ťažkosti s dýchaním
    nadmerné močenie
    bezvedomie (pokročilé štádium intoxikácia)

Aká je prvá pomoc pre psa pri otrave vodou?
Prvá pomoc pre psa je v tomto prípade kľúčová k jeho záchrane: okamžitý transport k veterinárovi. Bohužiaľ, väčšina prípadov končí smrťou psíka, preto je nevyhnutne nutné myslieť na PREVENCIU intoxikácie: majte hry psa vo vode pod kontrolou! Zamedzte dlhodobému chytanie vody z hadice, nosenie hračiek z vody. Táto zábava by mala byť krátkodobá a kontrolovaná majiteľom. Nenechávajte psíka so zavlažovacím zariadením osamote bez dozoru, ak má sklony vodu chytať. Ak váš psík má príznaky, ktoré sú vyššie uvedené, bezodkladne navštívte veterinárnu kliniku a upozornite na aktivitu vo vode.