Prečo funkčné oblečenie pre psa?
Prečo funkčné oblečine pre psa? Odvážte sa do chladu so svojím psím společníkom...
Zmierte sa s tým, že nie každý miluje zimu. A nie každému sa v nej darí rovnako dobre. Ochladenie pre niektorých ľudí môže byť 10°C a pre ostatných -10°C. Niektorí majitelia vláčia svoje psy v daždi, vetre a snehu a sú si istí, že psi ich milujú. Zima je náročné ročné obdobie. Poveternostné podmienky sú drsné a nemilosrdné. Ako milovníci outdooru vieme, že sa ,,vrstvíme“, keď ideme von na hory.
Zimné prechádzky
Niektoré psy milujú zimné prechádzky viac ako iné. Niektoré plemená psov, ako severské plemená (sibírsky husky, aljašský malamut), horské a pastierske psy atď., sú chladným podmienkam lepšie prispôsobené než iné plemená (mopsy, stavače). Tieto psy sú príkladom, alebo charakteristikou, z ktorej môžeme čerpať, aby sme zistili, či náš pes zvládne akúkoľvek prechádzku v zimnom období:
- Osrstenie: vrstvenie u psov je tvorené tukom, pokožkou a srsťou. Nie všetky psy však majú rovnaké množstvo tohto ,,vrstvenia”. Ak má váš pes dlhšiu srsť, je pravdepodobné, že zimné chladné počasie mu bude robiť menšie problémy, než krátkosrstým psom.
- Dĺžka nôh: krátke nohy v hlbokom snehu znamenajú, že počas zimného obdobia sa psy skôr unavia, pretože musia vynaložiť väčšiu námahu pri prechádzaní snehom aby s nami ,,udržali krok”
- Kondícia: poznať hranice svojho psa, je dôležitá súčasť spolužitia v zimných mesiacoch. Niektoré psy zbožňujú šantenie v závejoch, iné by boli najradšej zalezené pod perinou od rána do večera.
- Temperament: každý pes má iný temperament, ale čo v bežnom živote potrebujeme je poslušnosť a ovládateľnosť psa. To využijeme aj pri zimných prechádzkach v náročnejšom terenéne. Ak je turistika v náročnom, klzkom prostredí, nechceme aby nás pes stiahol so sebou z kopca.
Skôr než vyrazíte...
Predtým, ako vyrazíte, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste si zážitok so svojím psom spríjemnili, musíte pripraviť niektoré veci skôr, než sa zbalíte a vyrazíte na hory.
Začnite tým, že svojho chlpatého kamaráta skontrolujete, či je zdravotne v poriadku a zvládne turistiku s vami. Vašu pozornosť by ste mali venovať psím chodidlám, pretože tie sú vystavované najväčšiemu chladu. Ak má váš pes dlhú srsť medzi prstami a vankúšikmi je vhodné túto srsť ostrihať, pretože sa v nej môže hromadiť ľad a sneh. Vhodné je aj skrátenie pazúrov – pes bude mať lepšiu trakciu na klzkom povrchu. Ak sa chystáte do hlbokého snehu, je vhodné mierne skrátiť aj srsť pod líniou brucha, ale iba v prípade, že hrozí hromadenie sa snehu na srsti.
Ak sa chcete vyhnúť niektorým z týchto problémov, môžete zvážiť kúpu nejakého outdoorového vybavenia pre svojho psa. Psie topánky prešli dlhou cestou a teraz majú mnoho podôb. V podstate však musí topánka ponúknuť priľnavosť a chrániť labky vášho psa pred nahromadením snehu a chemikáliami na topenie snehu. Kamenná soľ a rozmrazovacie prostriedky používané na chodníkoch a chodníkoch môžu potenciálne obsahovať škodlivé chemikálie.
Na cestách
Či už je to veľká horská trasa alebo prechádzka v miestnom parku, zimná prechádzka si vždy vyžaduje trochu viac pozornosti. Ako ľudia nášho psa musíme byť v ich mene ostražitejší a dávať pozor na potenciálne riziká a príležitosti na ublíženie!
V mestských oblastiach je treba dávať pozor hlavne na posyp a chemikálie topiace sa v snehu. Existuje veľa rôznych druhov, ale niektoré môžu potenciálne dráždiť labky vášho psa. Ak sú podráždené, je pravdepodobné, že sa pes si to začne olizovať a tým požierať škodlivé chemikálie. Príjemné teplé (nie príliš teplé) ponorenie do vody s trochou psieho šampónu zabezpečí, že tieto chemikálie nespôsobia žiadnu škodu, alebo topánky pre psa.
Ak máme to šťastie, že napadne sneh, potom žiadne množstvo posypu nezabráni tomu, aby sa hory zmenili na bielu ríšu divov, kde sa môžu vyblázniť psy. Ako vždy, je treba dbať na niekoľko vecí, aby ste sa uistili, že každý si užíva svoj deň. V týchto ostrých zimných dňoch môže byť vzduch dosť suchý. Rovnako ako ľudia, aj psy budú v dnešnej dobe potrebovať viac vody ako obvykle, skladacia miska s trochou teplej vody (iba taká teplá, aby nezamrzla) dodá vášmu psovi ďalšie teplo a udrží ho hydratovaného. To znamená, že by sa nemali psovi povoliť konzumácie čerstvo napadaného snehu. Mnoho psov konzumuje sneh, ktorý nie je v malom množstve príliš škodlivý, ale dehydrované psy by mohli jesť veľa, znížiť ich teplotu vo vnútorných orgánov a zanechať popáleniny v ústach. Aby ste ich udržali v teple, zatiaľ čo všetci odpočívajú, je ideálna podložka alebo podložka na ležanie, ktorá im zabráni ležať v studenom snehu.
Skákanie po snehu je skvelá zábava, ale môže to mať aj svoje riziká. Ak počas pobytu silno sneží, pravdepodobne je najlepšie nechať psa na vodítku, sneh môže byť pre psy aj pre ľudí veľmi dezorientujúci. Rovnako ako moderné lyžiarske a alpské vybavenie, svetlá bunda pre psa vám pomôže spoznať vášho psa na diaľku. Snehové záveje môžu skrývať psie exkrementy. Ak budete svojho psa lepšie sledovať, budete mať prehľad o tom, kde vykonali svoju potrebu, a umožní vám po nich upratať. Napriek všeobecnej viere sneh nerozkladá psí odpad, iba ho zakrýva, kým sa sneh opäť neroztopí. A nakoniec, keď máte svojho psa blízko, skontrolujte, či sa mu viditeľne chvejú labky, alebo mu položte ruku na telo, aby ste zistili, či to cítite. Chvenie alebo trasenie je dobrý spôsob, ako zistiť, či váš pes potrebuje ďalšiu vrstvu alebo sa dokonca dostať niekam do tepla.
Tu je zoznam a niektoré vybavenie, ktoré používame na spríjemnenie zimných prechádzok so svojím psom:
Predtým ako vyrazíte...
- zostrihajte labky a pazúre
- pripnite menovku so zapnutým telefónnym číslom
- myslite na teplé vrstvy (funkčné oblečine pre psa)
- popremýšľajte nad potenciálnou obuvou
- uteráky nechajte pri dverách, keď sa vrátite
Psie zimné vybavenie
- teplá voda a jedlo
- misky na jedlo a vodu
- vodítko
- veľa uterákov
- podložka prípadne deka
- bunda do dažďa a bunda do chladného počasia
- psie topánky
- sáčky na exkrementy
- svetlo pre psa
- psia lekárnička
- náhradné prikrývky (do auta)
Po príchode domov...
Psie labky umyte vo vlažnej vode. Skontrolujte, či sa počas chôdze nezachytili a nespôsobili si škrabance alebo popáleniny. Odstráňte všetok sneh a ľad, ktorý sa drží na ich kabáte. Dajte im čerstvé jedlo a čerstvú vodu. Dávajte pozor na svojho psa a skontrolujte, či sa dostatočne zohrieva.
Autor: Huw James