Dogtrekking

Nič vám toto slovo nehovorí?

Už samotný názov skrýva indície k celému odhaleniu čo vlastne ten dogtrekking je.

„Dog“ – pes je to váš priateľ, plnohodnotný člen rodiny, ochranár, neskutočný mazlík aj keď poniektorý môžu presahovať váhu 70 kg, stále to sú domáci miláčikovia. Pes ako každé iné zviera miluje pohyb, niektoré plemená sú predurčené k vytrvalostným športom.

„Trekking“ - názov trekking vznikol z anglického výrazu trekking, ktorý sa udomácnil aj u nás. Dal by sa preložiť ako putovanie resp. v staršej turistickej terminológií sa hovorí diaľkové pochody. Ďalšie voľné preklady trekingu sú napríklad dobrodružná cesta, dlhá cesta alebo namáhavá cesta. Všetky preklady k turistike pasujú, avšak slovíčko putovanie je najvýstižnejšie. Pri pochôdzkach po krajine, kde mnoho ľudí nechodí a ste ďaleko od civilizácie, ste skôr pútnikom ako turistom. Pojem trekking je stále známejší a používanejší aj napriek tomu, že v angličtine sa už moc nepoužíva na vyjadrenie jeho pôvodného významu. Ide o celkom špecifický pojem vyjadrujúci niekoľko dňové až niekoľko týždňové potulky po odľahlých oblastiach s cieľom spoznať krajinu.

Čo nám s tohto celého slovného spojenia „DogTrekking“ teda vyplýva? Jedná sa o spojenie človeka, psa a prírody. Dogtrekking je vytrvalostný šport na dlhé trasy čo v preklade znamená 100 a viac km, ale to už sa bavíme o vrcholovom podaní vytrvalosti.

Dogtrekking rozdeľujeme na tri skupiny:

Long (dlhá) – minimálna dĺžka 80 km, ktorá je rozložená na dve etapy po 40 km, týchto etáp môže byť samozrejme viac. Vždy záleží na základnej dĺžke trasy, 80, 100, 160, 240 km atď. Pri longu je časový limit aj niekoľko dní, napr. 100 km trasa štart / cieľ je treba splniť do 72 hodín.
Mid (stredná) – midi je stredná dĺžka trasy približne do 40 km. Zvyčajne sa jedná o niekoľko hodinovú chôdzu v stanovenom časovom limite napríklad za 8 hodín.
Mini (krátka) – mini alebo tak tiež môžeme poznať pod názvu kočíkova trasa. Jedná sa o krátke trasy do 10 km ak smiem svojim odhadom osobne povedať. Tieto trasy sú vhodné hlavne pre začiatočníkov, ktorý sa len oboznamujú s dogtrekkom. Túto dĺžku trasy osobne odporúčam každému, kto len chce začať s doktrekom, alebo už má nejaké nachodené km za sebou, no nevie presne čo všetko ešte dogtrekking skrýva a môže obnášať.

Každý organizátor súťaž dogtrekkingu si môže upraviť pravidlá podľa svojho gusta. Čo znamená dĺžku hlavnej trasy, etapy, časový limit, povinnú výbavu atď. Na čo by som najviac chcel upozorniť je to, aby ste hneď na začiatku nepreceňovali svoje sily a sily svojho psíka. Nepúšťajte ani do trasy midi, pokiaľ neviete ako ste na tom s vytrvalosťou vy aj váš psík. Vždy je optimálne trénovať na trasy midi a long ako sa do toho hneď púšťať. Už nie jed krát som sa stretol s tým, že človek si povedal „ á 40 km za 8 hod. veď to prejdem za 3 hodiny...“, musíme si uvedomiť že sa nejedná o trasy na bežných chodníkoch, niekedy ani na bežných turistických chodníkoch a na koniec môže byť prevýšenie aj niekoľko stoviek metrov nad morom. Z čoho vyplýva, že si dá človek do tela, keď má prechádzať nie jedným poriadnym kopecom. Po pár hodinovej chôdze mi bolo už nie raz povedané: „Ja už nemôžem som off, potrebujem pauzu, alebo som videl jeho psíka, ktorý už nedokázal držať nasadené tempo a vyzeralo to nakoniec tak, že človek pomáhal ťahať psa. Pritom by to malo byť úplne obrátené, psík vám pomáha pri chôdzi ťahaním a tak máte rezkú chôdzu. Najzákladnejšou vecou u doktrekkingu je stále spojenie medzi psovodom a psom. Či už na vôdzke, alebo rôznych postrojoch ako pre človeka tak aj pre psíka.

Výbava na dogtrekking

Ak sa plánujete dogtrekkingu venovať častejšie, nielen len rekreačne, možno by bolo vhodné postupne si zaobstarať potrebnú výbavu. Odvďačí sa vám za to váš pes, váš chrbát a váš športový výsledok.


Medzi takúto výbavu patrí opasok alebo sedák pre uchytenie vodítka s amortizéroma a postroj pre psíka. Okrem základnej turistickej výbavy, ako sú topánky, batoh, vhodné oblečenie, stan, spacák a potrieb na viacdňový trekk v prírode.

Opasok
Dog Aktivity špeciálny vodítkový systém ← nájdeš tu
Opasok slúži na rozloženie ťahu psa na spodnú časť chrbtice. V prednej časti opasku sa nachádza lánko alebo „oko“ pre uchytenie karabíny vodítka s amortizérom. Vďaka tomu má človek počas chôdze voľné ruky.

Sedák
Ruffwear Omnijor Hipbelt ← nájdeš tu
Sedák má rovnakú funkciu ako opasok s tým rozdielom, že sedák má popruhy vedené medzi nohami človeka. Tieto popruhy zabezpečujú, aby sa sedák pri chôdzi neposúval smerom nahor. Čo sa pri opasku občas stáva. Popruhy medzi nohami u sedáku sú riešené tak, aby ich tlak šiel na vrchnú časť stehien a tak by nemal prekážať ani mužom.

Vodítko s amortizérom alebo rozdvojka pre 2 psov

Ruffwear vodítko Double Track Coupler ← nájdeš tu
Rozdvojka s amortizérom má rovnakú funkciu ako vodítko s amortizérom, len slúži pre pripnutie 2 psov naraz. Oproti dvom vodítkam s amortizérom má tú výhodu, že psi sa s rozdvojku nezamotávajú. Každé rameno rozdvojky má vlastné tlmenie a karabinu.

Vodítko s amortizérom
Ruffwear vodítko Omnijore Towline ← nájdeš tu
Vodítko s amortizérom slúži na tlmenie ťahu psa. V prípade, že pes človeka prudko potiahne, vodítkom netrhne ale vďaka vloženej gume do vodítka sa toto trhnutie plynule rozloží.

Postroj pre psa

Ruffwear postroj Omnijore Harness ← nájdeš tu
Veľmi dôležitou pomôckou pre každý ťažný šport so psom je postroj pre psa. Pes sa pri ťahu na obojku zbytočne dusí a nemôže sa správne a pohodlne zaprieť do ťahania. Správne zvolenie postroja pre psa je veľmi dôležité. Pre psov väčšej veľkosti a s väčším ťahom sú vhodné postroje s uchytením pri chvoste. Pre malých psíkov alebo pre psov s menším ťahom, prípadne pre psov bežiacich pri nohe sú vhodné postroje s uchytením v strednej časti tela.

Podstatné u postrojov je tiež ich podšitie. Podšitý postroj je pre psa príjemnejší ako nepodšitý, pri ktorom sa mu popruh ľahšie vrezáva do kože a tiež môže psíkovi spôsobiť odreniny.

Obuv pre psa – pre prípad zranenia
Ruffwear Summit Trex ← nájdeš tu
Topánočky pre psa v povinnej výbave majú svoj zmysel. Aj keď Váš psík nie je zvyknutý na nosenie topánok, v prípade zranenia po ošetrení labky topánočka zabezpečí aby na rane dobre držal obväz. Tak tiež chránia pred nečistotami a vodou. V prípade, že topánočka nie je nepremokavá môžete si ku topánočke pribaliť aj sáčok ako medzivrstvu na zranenú labku.

Lekárnička
Lekárnička by mala okrem spomínanej obuvi pre psa obsahovať klasický obväz, elastický obväz (ideálne 2 kusy pre prípad zranenia oboch účastníkov), niekoľko leukoplastov, s vankúšikmi a izotermickú fóliu. Vhodným doplnkom lekárničky sú zicherky a izolačná páska pre nepredvídané opravy napr. batohu alebo topánok (odporúčam kobercovú pásku) ihlu, niť, gombík. Veľmi dobrá vec je dezinfekcia (betadine) vhodná ako pre vás tak aj psíka. Osobne nosím náramok z paracordu 10 m. Pri zlomenine sa dá využiť pre fixácia, ako aj na veľa ďalších nečakávaných situácií.


Voda a miska pre psa
Pri voľbe misky je dobré zvoliť skladnú variantu. Takéto misky pre psíkov sa vyrábajú buď látkové alebo skladacie. Skladacie misky sú o niečo ťažšia ako látkové, ale na rozdiel od látkových misiek po viacerých použitiach neprepustia vodu.

Voda je jeden bod z povinnej časti výbavy. Je treba dodržiavať pitný režim aj počas chladného počasia na jaseň ako aj v zime. V čom pre seba nosím vodu? Klasická plastová fľaša. Plastová 2,5 l fľaša je ľahká a nezaberá moc miesta, keď vodu vypijem jednoducho ju popučím a tak mi vznikne ešte viac miesta v batohu. Ďalšou neodmyslitelnou súčasťou je filter na vodu, už nie raz sa mi stalo, že počas chôdze mi došla voda a vyhľadával som horské potoky aby som našiel vodu. Nie je moc vhodné piť takúto vodu priamo aj keď vyzerá krásne čistá. Najlepšie urobíte ak si vodu preženiete cez filter a následne ešte prevaríte.

Pokiaľ vás bude zaujal dogtrekking a máte otázky. Neváhajte nás kontaktovať pomocou, emailu, facebooku, instagrame. Radi vám pomôže, poradíme, alebo povieme len svoje skúsenosti.

Doplnky pre pobyt v prírode aj na niekoľko dní
Budem len menovať veci, ktoré osobne využívam ja: ľahký stan, spacák, cestovnú tašku na krmivo pre psa(vyberám takú, ktorá neprepúšťa vodu), puzdro na doklady, obal na mapu lokality kde sa nachádzam, trekové palice, batoh odporúčam tak tiež kvalitnejší vode odolný alebo aspoň s plášťom, kresadlo, nôž, jedlo pre seba, ešus odporúčam hliníkový, 2x uzatvárateľné vrecko, plastovú lyžičku, baterku alebo čelovú lampu, náhradné baterky, píšťalku, 2x ponožky(nohy musia byť vždy v suchu), spodnú bielizeň, termo prádlo, funkčné tričko, mikina alebo sveter(odporúčam s kapucňou) softshellovú bundu, ľahkú pláštenku pre mňa aj psa, pevnú obuv.
Neťahám tieto veci všetky so sebou na každú túru. Záleží na počasí(predpoveď) a ročným období. Značky vybavenia nebudem menovať dnes je veľká škála výrobcov a je to na každom čo si vyberie. Na čo musím poukázať a zdôrazniť je váha týchto vecí a funkčnosť. Nepotrebujem mať napr. nôž za neviem aké peniaze a pritom bude vážiť 500g... stačí jednoduchosť a účelnosť. Tak to pristupovať ku každej danej výbave. Človek si ide do prírody oddýchnuť alebo ako hovorím ja "vyvetrať hlavu".

Každému z vás prajem len tie najkrajšie zážitky potulkami prírodou.
J.Š. Tým Dogee.sk