Dilatácia a Torzia žalúdka u psov
Dilatácia a Torzia žalúdka u psov.
(GDV, z angl. gastric dilatation - volvulus)
Syndróm dilatácie a torzie žalúdka je jeden z najťažších klasických ochorení psov s ktorými sa veterinárny doktori stretávajú. Behom okamžiku, v podstate z neznámych príčin sa zo zdravého a šťastného psa stáva pacient u ktorého je nutné bojovať o jeho život.
Dilatácia a torzia žalúdku je jednoducho povedané proces, kedy sa žalúdok plní plynom a následne sa otáča kolo svojej pozdĺžnej osy. Toto otočenie môže byť od 90° až 360°. Obsah žalúdka môže začať kvasiť, plyn uvoľnený s kvasu expanduje a dochádza k zvýšeniu tlaku. Počas tohto procesu sa môže pozastaviť, až úplne zastaviť tok krvi do žalúdka, ktorá obsahuje kyslík. To má za príčinu čiastočného, alebo úplného odumretia vlákien. Súčasne sa otočí slezina a tým dochádza k významnému narušeniu krvného obehu. Narušenie krvného obehu spôsobuje ďalšie problémy, ktoré vedú už za niekoľko málo hodín k úmrtiu zvieraťa, pokiaľ nie je chirurgicky ošetrený.
U psov môže vzniknúť chronická dilatácia alebo torzia. Žalúdok je trošku pootočený, čo môže viesť k nechutenstvu, nepravidelnému zvracaniu, chudnutiu, zníženej aktivite pohybu. Jedná sa o zhoršujúci sa stav, ale nie priamo ohrozujúci život psa, kedy sa medzi nevracajúcimi príznakmi pes javí ako zdraví. Pre správne určenie tejto diagnózy sa používa niekoľko krát vyšetrenie RTG.
Dilatácia a torzia žalúdka vzniká najčastejšie u veľkých a obrích plemien psov s hlbokým hrudníkom ako je napríklad: nemecká doga, bernardýn, moskovský strážny pes, nemecký ovčiak, gordon seter, doberman, a veľa ďalších. Toto ochorenie môže postihnúť tak tiež aj stredné a malé plemená psov, náchylnejší sú napríklad baset, šar-pej.
Dilatácia a torzia žalúdka môže vzniknúť v akomkoľvek veku, ale prevažne sa objavuje u psov v strednom až staršom veku psa. Toto ochorenie nepostihuje výhradne len psov ale týka sa aj mačiek.
Na americkej univerzite University of Purdue, ktorá sa nachádza v štáte Indiana boli urobené štúdia, do ktorých boli zaradené stovky psov, u ktorých sa torzia vyvinula, a bola vypočítaná pravdepodobnosť výskytu torzie u daného plemena v porovnaní s krížencami. S použitím ich tzv. GDV ratia má nemecká doga 41,4x vyššiu pravdepodobnosť na výskyt torzie ako kríženci. Nemecká doga sa nie len na práve na tejto univerzite radí v štatistickom rebríčku na prvé miesto, ale dá sa povedať že to celosvetová záležitosť tohto krásneho a majestátneho plemena.
Informačná tabuľka dole.
Syndróm dilatácie a torzie žalúdka nemá jednu príčinu, ale ide o viacero rôznych príčin vnútorných a vonkajších faktorov. S tohto hľadiska môžeme ochorenie označiť ako multifaktoriálne. Na viac neexistuje jeden „scénar“, podľa ktorého dôjde k dilatácii alebo torzii žalúdka. U niektorých psov môže najskôr dôjsť k dilatácií (roztiahnutí žalúdka) a potom následne k otočeniu (torzii), u niektorých jedincov môže byť prvé otočenie žalúdka a následne roztiahnutie.
Prvá pomoc pri príznakoch trozie, alebo dilatácií žalúdka.
Pokiaľ sa u vášho psíka prejavia príznaky spojené s touto diagnózou, je nevyhnutné okamžite zasiahnuť a vyhľadať veterinárnu pomoc. U otočení žalúdka (torzie), ide o ohrozenie života vášho domáceho miláčika.
Pokiaľ váš pes patrí medzi jedno s ohrozených plemien, alebo pokiaľ sa v jeho blízkom príbuzenstve dilatácia a torzia zaznamenala, prípadne trpí častým nadúvaním, je vhodné premýšľať o možnom chirurgickom zákroku, ktorý torziu eliminuje na minimum.
Chirurgický zákrok tvz. gastropexia,
týmto chirurgickým zákrokom sa označuje trvalá fixácia steny žalúdka k svalovine pravej strany steny brucha. Je popisovaná tak tiež ako fixácia žalúdku do rany uzatvárajúcej otvorenie dutiny brušnej v spodnej strednej časti línie, tzv. linea alba, ale tento spôsob nie je vzhľadom k výrazným rizikám pri ďalšom prípadné operácií všeobecne do poručovaný. Je viacero spôsobov ako vykonať gastropexiu. Operačne otvorenie dutiny brušnej tradičným rezom a pre prevenciu je možné urobiť tento úkon laparoskopicky. Laparoskopia je minimálna invázna metóda, ktorá umožňuje prístup do dutiny brušnej bez jej otvorenia tradičným chirurgickým rezom. Výhodou preventívneho laparoskopického zákroku gastropexie je fakt, že ide o menší chirurgický zákrok, ako tradičným chirurgickým rezom a s tým spojené ďalšie faktory. Doba operácie a tím aj anestézie je omnoho kratšia, väčšinou bez hospitalizácie zvieraťa. Zviera zažíva minimu bolesti a rýchlo sa po zákroku zotavuje. Ďalšou podstatnou vecou sú spojené náklady s operáciu a následným zotavením zvieraťa. Zviera po operácií laparoskopiou sa rýchlejšie zotavuje a tým je to pre majiteľa omnoho lepšie s ekonomického hľadiska.
Aké sú rizikové faktory pre vznik GDV ovplyvniteľné výživou ?
- denná frekvencia kŕmenia – náchylné plemená by mali byť kŕmené minimálne dvakrát denne! Jeden krát za deň je pre zviera veľmi rizikové.
- rýchlosť konzumácie krmiva – čím rýchlejšie krmivo pes zožerie, tým sa zvyšuje riziko torzie.
- objem kŕmnej dávky – väčší objem kŕmnej dávky ako je pes zvyknutý prijímať, je potenciálne nebezpečný.
- potravinový zvyk – štúdia odhalili, že niektoré potravinové zvyky sú spojené s vyšším rizikom. Dôvod pre takúto spojitosť nie je zatiaľ úplne jasný. Napríklad psi kŕmený suchým krmivom obsahujúcim tuk medzi prvými štyrmi zložkami sú náchylnejší, zatiaľ čo psi kŕmený suchým krmivom s mäsokostnou múčkou sú menej náchylný. Psi kŕmený krmivom, ktoré bolo navlhčené sú ďaleko viac rizikový, a psi, ktorý sú kŕmený zmesou suchého krmiva s konzervou, alebo iným mokrým krmivom, sú menej ohrozený.
Plemeno
GDV
rationRebríček
rizikaNemecká doga
41,4
1.
Bernardýn
21,8
2.
Weimarský stavač
19,3
3.
Írsky seter
14,2
4.
Gordon seter
12,3
5.
Pudl kráľovský
8,8
6.
Baset
5,9
7.
Doberman
5,5
8.
Bobtail
4,8
9.
Nemecký krátkosrstý stavač
4,6
10.
Novofundlandský pes
4,4
11.
Nemecký ovčiak
4,2
12.
Erdelteriér
4,1
13.
Aljašský malamut
4,1
13.
Chesapeake bay retríver
3,7
14.
Boxer
3,7
15.
Kólia
2,7
16.
Labradorský retríver
2,0
17.
Anglický špringršpaniel
2,0
18.
Samojed
1,6
19.
Jazvečík
1,6
20.
Zlatý retríver
1,2
21.
Rotvajler
1,1
22.
Kríženci
1,0
23.
Pudl trpasličí
0,3
24.