Cushingov syndróm u psov 07/2023
Cushingov syndróm je závažné ochorenie, ktoré nie je možné liečiť iba potláčať jeho príznaky. Ako ho vieme včas diagnostikovať? Aké príznaky sa pri postihnutí týmto syndrómom prejavujú?
Cushingov syndróm alebo hyperadrenokorticizmus sa vyvíja pri psoch s nadprodukciou hormónu kortizolu. Kortizol má dôležitú úlohu - pomáha regulovať metabolizmus. Kortizol sa tvorí v nadobličkách, ktoré sú umiestnené v brušnej dutine pod oboma obličkami. Jeho tvorba a uvoľňovanie je riadené hormónom ACTH. ACTH sa tvorí v podmozgovej zľaze - v hypofýze.
Pri zdravých psoch koncentrácia kortizolu v krvnej plazme veľmi kolíše podľa telesnej potreby. Napríklad počas vzrušenia alebo choroby nadobličky normálne zvyšujú produkciu kortizolu. Ako náhle stres pominie, plazmická koncentrácia sa vráti do normálu.
Pri Cushingovom syndróme je priemerná hladina omnoho vyššia ako pri zdravých psoch. Nadmerné množstvo kortozolu v cirkulácii má škodlivý vplyv na funkciu mnohých orgánov a na celkový metabolizmus.
Čo je príčinou?
Cushingov syndróm spravidla vzniká v dôsledku nádoru hypofýzy alebo nadobličiek. V tele sa tvorí viac kortizolu ako telo potrebuje. To vedie k pomalému rozvoju súboru klinických príznakov.
Príznaky
Týmto ochorením častejšie trpia staršie psy. Hlavné príznaky ochorenia sú podobné príznakom starnutia, preto by sme mali byť viac všímaví.
Medzi príznaky patrí:
- vypadávanie srsti
- ovisnuté brucho
- kožné ochorenia
- zmena správania - letargia
- zvýšený príjem tekutín a časté močenie
- zvýšená chuť do jedla
- stenčená koža
Pri každom psíkovi sa choroba môže prejavovať inak a nemusia sa prejaviť všetky klinické príznaky.
Diagnostika
Ak má veterinárny lekár podozrenie na možný Cushingov syndróm, potrebuje vykonať špeciálne vyšetrenie krvi. Jedným z vyšetrení je ACTH stimulačný test, kde sa podáva syntetický hormón ACTH a po stanovenej dobe sa krv odoberie znovu. Vo vzorkách sa zmeria hladina kortizolu. Týmto testom sa overí, ako nadobličky reagujú na reguláciu.
Liečba
Cushingov syndróm nie je možné liečiť, ale možno potláčať jeho príznaky pomocou liekov, preto je včasná diagnostika dôležitá. Pre stabilizovanie psíka je veľmi dôležité a potrebné chodiť na pravidelné kontroly, dobu medzi kontrolami určí Váš veterinár podľa stavu psíka.
Pre lepšie sledovanie si môžeme značiť hmotnosť, spotrebu vody, apetít a frekvenciu močenia pred začatím liečby a počas nej.