Blcha psia (ctenocephalides canis)

Čo je blcha ?
 

Blcha je malý hmyz bez krídel, známy pre svoje výnimočné skákacie kapacity: až 1000-násobok svojej dĺžky. V dospelom štádiu žije nepretržite v srsti našich domácich miláčikov. Blcha je parazit, ktorý sa živí krvou psov a mačiek, ale veľa ďalších zvierat.

V priemere pohryzie 5 až 10 krát za deň a dokáže absorbovať až 15-násobok svojej vlastnej váhy! Každé pohryznutie dráždi kožu a spôsobuje silné svrbenie vášmu zvieraťu.

Ako vaše zviera chytí blchy?

Váš pes alebo mačka chytí blchy, ak sa pohybuje blízko miesta liahnutia.

Miesto liahnutia je miesto, kde mladé blchy vyliezajú zo zámotkov. Väčšinou sa zhoduje s miestami, kde si vaše zviera rado ľahne : vonku (záhrady, búda), ale tiež vo vašom domácom prostredí (koberec, pohovka, košík). 95% populácie bĺch sa vyskytuje v podobe vajíčok a zámotkov.

Blchy sa liahnu vtedy, keď sa spoja dobré podmienky v podobe vlhkosti a tepla, a keď sú prítomné živé bytosti. Obdobie najväčšieho nebezpečenstva začína na jar. Avšak vo vykúrenom dome v zime sú podmienky na liahnutie dobré po celý rok.

Aj pes, ktorý nechodí von veľmi často môže chytiť blchy, napríklad ak ich prinesie mačka z prechádzky po návrate z vonku domov.

Ako vyzerajú miesta liahnutia?

Blchy sa rozmnožujú veľmi rýchlo: samičky môžu naklásť až 50 vajíčok za 24 hod., vajíčka kladú na vášho miláčika, a tie odpadávajú v miestach kde sa zdržiava. Larvy vylezú z vajíčok a zapadnú do koberca, pod kreslá alebo medzi parkety... Potom vytvárajú kukly, v ktorých sa premenia na mladé blchy. Mladé blchy sú schopné určiť prítomnosť hostiteľa a vyliezť z kukiel. Následne vyskočia na zviera a uhryznú ho. Samičky začnú rýchlo klásť vajíčka a cyklus znovu začína. Dobre udomácnené blchy vo vašom dome dokážu prežiť vo vnútri kukiel aj niekoľko mesiacov. Ak vidíte blchy na vašom miláčikovi, alebo v jehe blízkosti je veľmi pravdepodobné, že váš domov je už v štádiu zamorenia blchami.

Riziká spojené s týmto parazitom...

Okrem podráždenia kože vďaka uhryznutiu, blchy môžu prenášať niektoré vážne choroby a spôsobiť určité alergie vám, vášmu domácemu miláčikovi a vašej domácnosti.

Alergia na blšie uhryznutie (FAD)

Spočíva v ozajstnej alergii kvôli opakovaným uštipnutiam. Pes alebo mačka sa neustále škriabe, koža sa poškodí (a môže sa infikovať). Zviera stráca srsť, obzvlášť nižšie na chrbte na spodku/začiatku chvosta.

Prenos pásomnice (dipylidium caninum)

Je možné, že vaše zviera má pásomnicu a vy si to nevšimnete, pretože u dospelých pásomníc nie sú často na psovi či mačke zjavné žiadne príznaky. Články pásomnice, ktoré sa dostávajú do trusu, môžu spôsobiť podráždenie, čo vedie k tomu, že sa vaše zvieratá na príslušných miestach nadmerne lížu, alebo sa „sánkujú“ zadnou časťou tela po podlahe. Ďalej sa môže objaviť zvracanie alebo hnačka.

Je nevyhnutné zviera odčerviť účinným liekom proti červom. Od červenie musí byť nevyhnutne spojené s ošetrením proti blchám, aby bolo dlhodobo účinné!

Bakteriálne infekcie

Blchy môžu na zviera preniesť infekcie. Tieto infekcie sú často nepozorované, ale zriedkavejšie sú sprevádzané symptómami (horúčka, únava, malátnosť). Niektoré baktérie môžu byť prenosné na človeka, ako napríklad Bartonelózy (choroba z mačacieho poškriabania).

Anémia

Zviera napadnuté blchami môže trpieť na anémiu spojenú so stratou krvi nasatou blchami. V takom prípade môže byť u zvieraťa pozorovaná obrovská únava až letargia.

Zamorenie vo Vašom domácom prostredí

Dospelé blchy žijú na vašom zvierati. Kladú vajíčka, ktoré padajú všade, kam zviera ide. Larvy vylezú z vajíčok a skryjú sa medzi lišty parkiet, pohoviek, kresiel, gaučov, pelíškov,  rohožiek a kobercov... Potom vytvoria ochrannú kuklu, v ktorej môžu prežiť niekoľko mesiacov vo vašom byte, dome či záhrade.

Blchy a domáce prostredie

Ako je infikovaný váš dom?

Je to naozaj začarovaný kruh medzi blchami, vaším zvieraťom a domom.

Takže len 5 % existujúcich bĺch je na vašom zvierati, zatiaľ čo 95% je usídlených vo vašom prostredí vo forme vajíčok, lariev a zámotkov. Domáce prostredie je skutočným rezervoárom bĺch!

Ako reagovať v prípade zamorenia domáceho prostredia?

V prípade masívneho zamorenia vášho domu: 

- Povysávajte všade: podlahy, rohožky, koberce, pohovky a kreslá... 

- K likvidácii väčšiny bĺch použite špecifický liek vo forme spreja alebo difuzéra priamo v dome. 

Najlepšou prevenciou pre vašich miláčikov je kompletná rada produktov od výrobcu Arava. Vášho miláčika je dobré okúpať, následne naniesť pipetu a prevenciou je taktiež antiparazitný obojok Arava. Všetky zvieratá vo vašom dome musia byť ošetrené primeranou antiparazitnou liečbou.

 

Blchy v Zime

Aj keď sa to zdá nemožné je to vážny problém, pre zvieratá chované v bytoch. Dospelé blchy využívajú vykúrené priestory v zimnom období veľmi plodne, za jedeň deň sú schopné naklásť až 50 vajíčok, ktoré môžu spať niekoľko mesiacov v kobercoch a nábytku. Vplyvom kúrenia v zimných mesiacoch sa z nich stávajú cez larválne štádia dospelé blchy a celý cyklus sa opakuje. Výsledkom procesu môže byť vážne napadnutie domáceho zvieraťa blchami, ktoré môže spôsobovať rôzne ochorenia kože a vážnym problémom môže byť aj prenos vnútorných parazitov tzv. oblých červov, potencionálne nebezpečných aj pre ľudí.

shutterstock_762960991