Aký je vývoj pohybového aparátu u šteniat?
Kĺby podporujú pohyblivosť a ich primárnou funkciou je držať celú stavbu kostí tela spolu. Jednoducho povedané, kĺby plnia funkciu lepidla, ktoré spája kostrový systém dohromady a umožňuje tým pohyb. Chrupavka slúži ako vankúš medzi kĺbom a kosťami. Kosti, sú podobne ako chrupky na povrchu obalené hustým väzivom – okosticou, ktorá chýba len na povrchu kĺbov a v mieste svalových úponov. Kosti obsahujú kostnú dreň, vyplnenú krvotvorným tkanivom. Pre správny rast je dôležitá správna výživa a najmä správny pomer vápniku a fosforu. Ideálnym pomerom vápniku a fosforu sa uvádza 1,5:1 v prospech vápnika.
Keďže šteniatka matku a svoj doterajší domov opúšťajú zhruba vo veku ôsmich týždňov, je potrebné zabezpečiť šteniatku čo najhodnejšie prostredie v novom domove. Šteniatka radi objavujú a skúmajú, preto aj po príchode domov je potrebné aby toto bolo šteniatku umožnené. Nepochybne k ,,prieskumu“ okolia patria aj prechádzky, avšak tu musí byť majiteľ šteniatka veľmi opatrný a dávať pozor na jeho pohybovú aktivitu aby predchádzal zdravotným problémom v budúcnosti, najmä čo sa pohybového aparátu týka.
Vývoj šteňaťa záleží aj od veľkosti plemena. Väčšie plemená dospievajú oveľa neskôr než tie malé, nie len fyzicky ale aj psychicky. Plemená ako nemecký ovčiak, zlatý retriever dospievajú zhruba vo veku 12-18 mesiacov. Psy obrích plemien ako sú napríklad bulmastif, stredoázijský ovčiak dospievajú ešte neskôr, a to zhruba vo veku 15-24 mesiacov. Pri rôznych psích aktivitách môžeme nájsť rôzne vekové ohraničenia, napríklad pri športoch v ktorých dominujú výskoky a preskoky sa odporúča začať so skákaním až po dovŕšení 15 mesiacov. Tieto obmedzenia sú práve spojené s vývojom psov.
Za ,,dávkovanie“ pohybu u psa je zodpovedný jeho majiteľ. Musí vziať do úvahy vek, fyzickú kondíciu, plemeno, zdravotný stav a taktiež aj vplyv vonkajšieho prostredia, v ktorom pes žije. Je dôležité nepreťažovať psa až do ukončenia jeho fyzického vývoja. Mnoho majiteľov psov, obzvlášť šteniat, nevie odhadnúť kedy potrebuje pes prestávku a kedy treba ukončiť fyzickú aktivitu. Každý pes potrebuje určitý čas na regeneráciu a oddych. Rovnako ako my, ľudia máme po nadmernej fyzickej aktivite ,,svalovicu“, to isté platí aj pri psoch. Preto je dôležité zdravo ,,dávkovať“ pohyb psa. Pri nadmernej fyzickej aktivite dochádza k opotrebovaniu kĺbov a šliach, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Príznaky, ktoré poukazujú na nadmerné cvičenie sú: nadmerné dýchanie, extrémny smäd, pes viac po cvičení leží, horšie vstávanie, krívanie, neochota k pohybu. Netreba zabúdať na ochorenia, ktoré majú dedičnú predispozíciu a preto je dôležité najmä šteňatá a mladé jedince kontrolovať v ich pohybovej aktivite.
Dedične podmienené ochorenia pohybového aparátu:
Dysplázia bedrového kĺbu – jedná sa o najčastejší progresívny ortopedický stav vyvolávajúci zápal bedier a následnú osteoartritídu u psa. Má vplyv na kvalitu života a výkonnosť zvieraťa, ktorá sa znižuje so zvyšujúcou sa chronickou bolesťou a vyššou kompenzáciou hrudnými končatinami. Toto ochorenie sa stanovuje pomocou RTG snímok. Pes je počas RTG vyšetrenia v celkovej anestéze. U mladších jedincov je možné zachytiť zvýšenú laxitu kĺbu v období rastu a včas stanoviť diagnózu. Včasná diagnóza a správna liečba môže zvrátiť progresivitu ochorenia. Príznakmi sú krívanie a odmietanie prekonávať prekážky. Podľa zisteného stavu a veku zvieraťa veterinárny lekár môže zvoliť operačný postup, ktorý zlepší zdravotný stav a kvalitu života postihnutého jedinca. Čo sa týka plemennej predispozície, toto ochorenie najčastejšie postihuje väčšie plemená, ako je napríklad nemecký ovčiak, retrievery. U malých plemien je toto ochorenie ojedinelé.
Dysplázia lakťového kĺbu – jedná sa o syndróm statickej a dynamickej inkongurencie troch kostí tvoriacich lakťový kĺb, ktorý zahrňuje niekoľko stavov (Osteochondrózu vnútorného kondylu humeru, Fragmentovaný koronoidný výbežok ulny, Naspojený ankoneálny výbežok ulny). Rovnako ako pri dysplázií bedrových kĺbov je potrebné RTG vyšetrenie, pre stanovenie diagnózy a určeniu liečebného postupu pre pacienta. Plemenná predispozícia: retrievery, rotvajler, bernský salašnícky pes.
Okrem týchto zdravotných problémov, môže dôjsť k rôznym ,,únavovým“ zraneniam. Preto je viac než dôležité dbať na pohyb psa. Samozrejme, netreba psov zabaliť do bublinkovej fólie. Všetky psy potrebujú nejakú fyzickú aktivitu, pri ktorej ,,vypustí paru“. Určite mnohý z nás poznajú, aké je mať nevybehaného psa a čo taký pes robí. Ak majiteľ nezabezpečí dostatočnú fyzickú aktivitu, pes si častokrát sám nájde nejakú aktivitu, ktorá však nie je vhodná. Môže to byť ničenie bytu/domu, demolovanie záhrady. Pri týchto aktivitách však tiež môže dôjsť k úrazu, napríklad pri okusovaní elektrických káblov môže psa zasiahnuť elektrický prúd. Tak ako je dôležitá fyzická aktivita, je rovnako dôležitá aj psychická. Čo by mal pes z toho, že majiteľ s ním behá, skáče, aportuje ale pes pri tom nepremýšľa. Preto majiteľ musí nájsť pre psa aj psychické využitie, ako napríklad hlavolamy, čuchacie hry apod.
Zdravý vývoj kĺbov a ich ochranu môže majiteľ psa podporiť kĺbovou výživou. Tú nájdete, aj v našej ponuke.
odporúčame: Natureca chondromix Natural Dog