Ako sa starať o srsť psa, aby bola krásna, zdravá a lesklá?
Okrem kvalitnej výživy je pravidelná starostlivosť o srsť základom zdravého, kvalitného a lesklého kožuchu. Pravidelnú starostlivosť potrebujú nielen dlhosrsté plemená, ale aj tá krátkosrstá, často mylne nazývaná "bezúdržbová". Náročnosť starostlivosti a strihanie psov sa však rôznia podľa druhov srsti.
Je preto potrebné zistiť, čo danému typu svedčí.
Kučeravá srsť
Veľkým benefitom tejto srsti je, že prakticky nedochádza k pĺznutie, pretože chlp neustále dorastá. To však znamená, že srsť vyžaduje zvýšenú starostlivosť, pretože ak sa zanedbá, vytvárajú sa dredy a plsť. To psovi pôsobí bolesť a zdravotné komplikácie. Typickí predstavitelia sú napríklad pudle a bišóniky. Ich kožuch je potrebné pravidelne (denne) kefovať a následne česať takým spôsobom, aby zostával nadýchaný. Správne upravená srsť vyzerá tak, že sa pri česaní hrebeň nikde nezasekáva. Treba tiež počítať s tým, že kvôli neustále dorastajúcim chlpom treba časté kúpanie a strihanie psov (každých 4 - 8 týždňov). Pre ideálny výsledok vyskúšajte šampón z arómu radu v kombinácii s kondicionérom z ruže.
Hrubá srsť
Grifonik, hrubosrstý jazvečík, bradáč či írsky vlkodav majú hrubú srsť. Okrem kefovanie kovovou kefou vyžaduje pravidelné trimovanie, keďže u týchto psov nedochádza ku klasickému pĺznutie. Táto technika odstraňuje odumreté chlpy aj s korienkami, aby vznikol priestor pre rast novej srsti. Ak sa hrubosrstým psom odumreté chlpy priebežne neodstraňujú trimovaním, dochádza k úpornému svrbenie a škrabanie, pri ktorom si pes môže poraniť kožu a zaniesť si tak do tela infekciu. Kúpte podľa potreby, ale 2-3 týždne pred trimovaním kúpeľ vynechajte, inak nebude možné psa trímovať.
Po trimovanie je dôležité psa vykúpať! Pri odstraňovaní starých chlpov sa otvárajú póry, do ktorých sa dostáva mastnota a špina zo srsti, čo môže spôsobiť zápal. Preto je dôležité po trimovanie póry vyčistiť a uzavrieť. Špeciálne pre tento účel odporúčame kombináciu šampónu pre šteňatá a citlivých psov a liečivé bahenné masky, ktorá po trimovanie chlp vyživí.
Hodvábna srsť
Dlhú rovno srsťou podobnú ľudským vlasom sa pýši yorkšírsky teriér, maltézsky psík alebo shih-tzu. Tieto plemená vyžadujú častejšie kúpanie a strihanie, ktoré zaručia krásny vzhľad. Táto plemená tiež často trpia na zvýšenú mastnotu srsti, ktorá sa dá výborne regulovať použitím hĺbkovo čistiaceho šampónu. Dôležité je pravidelné česanie a kefovanie, aby nedochádzalo k plstnateniu a tvorbe dredov. Pri zanedbaní starostlivosti je často nutné nechať psa v salóne oholiť nakrátko, pretože rozčesávanie extrémne zacuchaného kožuchu je pre psa veľmi stresujúce a bolestivé.
Hladká srsť
"Bezúdržboví" psi ako mops, boxer či weimarský stavač majú hladkú srsť, ktorá je na úpravu najjednoduchšie. To však neznamená, že nie je potrebné venovať sa kožuchu vôbec. Pre odstránenie nečistôt a odumretej kože postačí raz za týždeň psa vykefovať hrebienkom, vyčesávacia rukavicou alebo štetinovou kefou a utrieť vlhkou handričkou. Kúpte podľa potreby, ideálne v šetrné prírodnej kozmetike, ktorá neodmasťuje a nevysušuje.
Srsť s podsadou
Dlhú srsť s podsadou sa pýši napríklad bobtail, nemecký ovčiak, akita, špic či kólia. Nevyžaduje zvláštnu starostlivosť ako je napríklad strihanie, ale skôr pravidelnú starostlivosť a úsilie, zvlášť v období pĺznutia. Tento typ kožuchu je náchylnejší k vyššej tvorbe mazu, ktorá je spojená so zápachom, preto je nutné tieto psy pravidelne kefovať. Kefovanie nielen že odstraňuje odumreté chlpy, ale pomáha rovnomerne roznášať maz a zbavovať srsť nečistôt.
Zdroj: Kto iný vie o srsti našich miláčikov viac, než profesionáli z Furnatury...