Ako prežiť skvelú zimu?
Práve teraz sme v období, keď je zvýšená záťaž na organizmus a mi by sme mali upriamiť pozornosť a starostlivosť o našich chlpatých miláčikov. Zima je naozaj čarokrásne obdobie, no keď sa k tomu pridá sneh a riadny mráz treba myslieť hlavne na dobro psíkov, tých najmladších a aj seniorov.
Ako postupovať?
Oblečenie
Ak máme doma šteniatko, starého psíka či chorého, citlivého na chlad, treba zabezpečiť teplé a funkčné oblečenie.
Oblečenie by malo zakrývať najdôležitejšie časti tela, teda chrbát, ľadviny, brucho a hruď. Malo by byť z vnútra zateplené a z vrchnej strany nepremokavé. Pre dlhosrstých psíkov sú vhodné celé kombinézy, kde sú zakryté aj labky. Mokrý a ťažký sneh sa nabaľuje do srsti psíkov.
Ďalším problémom zimy sú posypané cesty a chodníky technickou soľou. Týmto problémom trpia všetky psíky, soľ sa dostáva cez malé trhlinky v bruškách a veľmi páli a štípe. Je vhodné zabezpečiť psíkovi obuv alebo labky ošetrovať po každej prechádzke. Najlepšie je labky vždy opláchnuť a namazať vhodným krémom - starostlivosť o labky
Strava
Začať prikrmovať psíka na zimu by sme mali začať už v jeseni, hlavne u psíkov ktorý sú chovaný vonku. Veľmi prospešné je pridať psíkovi do stravy olej alebo napríklad kurkumu. Počas zimných mesiacov je veľmi dobré pridávať vitamíny. Určite vynechať zo stravy hlavne veci, ktoré môžu psíkovi uškodiť ako je napríklad cesnak, hrozno, avokádo, figy alebo cibuľa.
Voda
Nezabúdajme na pitný režim ani teraz v zime. Ak psík nemá dostatok vody doma v miske, vonku môže začať jesť sneh, čo je veľmi nebezpečné. Psík môže rýchlo prechladnúť, ochorieť.
Nezabúdajte! Psíkovia, ktorý žijú vonku v búde, kontrolovať misku s vodou aby nebola zamrznutá.
Rada na záver :
Zimné dni sú krátke, preto často ráno alebo večer venčíme za tmy. Majitelia by mali preto dbať na bezpečnosť a psíka dobre a viditeľne označiť, či už svietiacim, reflexným obojkom alebo reflexnými prvkami na oblečení psíka. Je to naozaj dôležité hlavne pri frekventovanej ceste, kedy to môže psíkovi zachrániť aj život.