Ako na zubný kameň u psíkov? Mechanická dentálna hygiena 05/2021
Mechanická dentálna hygiena
Každé ráno a večer si umývame zuby, aby sme sa vyhli prípadným nepríjemnostiam, ktoré môže zanedbávanie starostlivosti o ne spôsobiť. To, že sa máme o svoje zuby starať všetci dobre vieme, no vedeli ste, že tak ako my potrebujeme svoje zuby udržiavať čisté a zdravé to potrebujú aj psy ?
Psom sa na zuboch často vytvára zubný kameň, ktorý vzniká nahromadením zvyškov potravín a slín. Pokiaľ sa jeho vznik nerieši a naďalej ho na zuboch pribúda môže vášmu psíkovi spôsobiť určité ťažkosti. V lepšom prípade ide len o zápach z papule, no môže to viesť k oveľa horším veciam ako je napríklad nechutenstvo, keďže prežuvanie potravy bude bolestivé, alebo aj strate zubu.
Ako sa dá týmto problémom predísť a vznik zubného kameňa čo najviac obmedziť ? Psy si svoje zuby často čistia mechanicky. To môže byť napríklad:
- Skŕmovanie surových kostí – psíka to zabaví a zuby sa pri ohrýzaní dokážu pekne mechanicky očistiť. Je dôležité dávať vždy len surové kosti, akokoľvek tepelne upravená kosť môže psíkovi uškodiť nakoľko sa štiepi. Surové kosti dokážeme kúpiť v hocijakom mäsiarstve alebo v supermarkete pri mäsovom pulte za pár centov.
- Skŕmovanie sušených kostí – sušené kosti sú na mechanické čistenie zubov taktiež veľmi účinné. Najviac sa mi osvedčila sušená bravčová lopatka, ktorá dokáže zuby naozaj veľmi pekne vyčistiť.
- Hračky – pes si dokáže zuby čistiť aj pri hre s vami. Je treba nájsť hračku ktorá ma vhodný materiál na to aby zubom a ďasnám neuškodila ale na opak im pomohla sa mechanicky čistiť. Ide o rôzne ,,žužlacie“ hračky, hračky kde si pes dokáže zuby ,,zaboriť“ a tým si ich mechanicky čistiť.
- Parohy alebo žuvacie drevo – pri ich ohrýzaní si pes tak isto mechanicky dokáže čistiť zuby. Nemusíte sa báť, že sa vám drevo bude štiepiť, keďže drevo určené na ohrýzanie pre psy sa neštiepi.
My môžeme k čisteniu zubov dopomôcť čistením zubnou kefkou – áno, presne tak ako si my naše zuby čistíme zubnou kefkou by sme mali čistiť zuby aj nášmu psíkovi. Psíka treba na to ale najprv pripraviť, treba ho naučiť, že zubná kefka nie je nič zlé a taktiež si treba nacvičiť manipuláciu a otváranie tlamy. Keď to psík zvláda, a nemá s kefkou a s manipuláciou v jeho papuli žiaden problém môžete mu smelo začať čistiť zuby.
Pri dodržiavaní týchto bodov si môžete byť istejší, že ste urobili všetko pre to, aby váš psík nemal problémy zo zubami a mal ich čisté bez zbytočného zubného kameňa.