Aké konzervanty sú v granulách pre psov? 09/2020
Aké konzervanty sú v granulách pre psov?
Konzervanty, ktoré sa používajú pri výrobe granúl:
1, prírodné konzervanty (vitamín E a jeho antioxidanty, vitamín C)
2, chemické konzervanty (BHA, BHT)
Zdravie psa je dôležité pre každého milujúceho majiteľa psa. Každý, kto vlastní psa sa snaží zabezpečiť všetko potrebné, aby bol jeho štvornohý priateľ spokojný. Všetci dobre poznáme slovné spojenie ,,si to, čo ješ” a to isté platí aj pri psoch. Preto si povieme niečo o výžive a kŕmení psov granulami, ale najmä o konzervantoch ktoré sa pri ich výrobe používajú.
Značiek granúl je na trhu naozaj neúrekom, preto môže byť náročné vybrať vhodné krmivo. Určite Ste pri tomto náročnom výbere natrafili na formulku ,,prírodne konzervované psie krmivo” a sami seba Ste sa možno pýtali akú veľkú úlohu majú konzervanty v psích granuliach. Konzervanty v psom krmive slúžia na spomalenie procesu kazenia. Chemicky konzervované granule môžu pri pravidelnom podávaní negatívne ovplyvňovať zdravie psa a môžu spôsobovať ďalšie zdravotné problémy, ako sú alergie, tráviace problémy, problémy so srsťou a mnohé ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré znepríjemňujú život psa ale aj majiteľa, keďže liečba býva finančne náročná. Preto je dôležité sledovať obal krmiva, na ktorom by mali byť konzervanty jasne špecifikované. Ak ich výrobca neuvádza ani na svojej oficiálnej webovej stránke je dosť pravdepodobné, že konzervanty použité v krmive nie sú v poriadku. A keď už pozeráme webovú stránku výrobcu, rozhodne by sme si mali pozrieť aj vyhlásenia, ktoré hovoria o tom, že krmivo neobsahuje žiadne chemické stabilizátory, keďže tieto vyhlásenia sa nemusia uvádzať na spomínanom obale krmiva. Dôležitým znakom je záručná doba. Pri použití prírodných konzervantov je doba spotreby približne 12 až 14 mesiacov. Ak má krmivo dlhšiu dobu spotreby značí to, že sa jedna o použitie chemickej konzervácie a použití chemických stabilizátorov, ktoré použili pri niektorých vstupných surovinách.
Prírodné konzervanty
Medzi najbežnejšie prírodné konzervanty patrí vitamín E a jeho antioxidanty, ktoré predovšetkým stabilizujú tuky aby nedochádzalo k ich žltnutiu. Ďalej sú to vitamín C (kyselina askorbová) a rozmarínový olej.
Vitamín E (a-tokoferol) – je dôležitým vitamínom vo výžive psa. Zdrojmi tohto vitamínu sú oleje so sóje, kukurice a obilných klíčkov. Pri jeho nedostatku dochádza ku degradácií kostry a srdcového svalu a spôsobuje zlú plodnosť. Je dôležitý pri premene cukrov a látkovom metabolizme vo svaloch. Predchádza neplodnosti – u psov predchádza strate pohyblivosti spermií a u súk pôsobí proti sterilite. Nedostatok tohto vitamínu sa prejavuje kožnými zmenami, anémiou, zlým hojením rán.
Granule bez chemických konzervantov - kúpiš na Dogee.sk <=klik
Vitamín C (kyselina L-askorbová) – ovplyvňuje premenu cukrov, bielkovín a chráni dýchacie orgány pred zápalmi. Pôsobí ako stimulátor obranného metabolizmu, posilňuje organizmus proti rôznym chorobám a zúčastňuje sa na regulácii telesnej teploty. Nedostatok vitamínu C môže spôsobovať krvácanie z ďasien a následnú stratu zubov, anémiu, nechutenstvo, psychické zmeny. Zdrojom vitamínu C sú vnútornosti, zemiaky a zelenina.
Rozmarínový olej – rozmarín je vždyzelený poloker, ktorý poznáme nie len pre jeho liečivé účinky ale aj ako korenie v kuchyni a mnohý ľudia ho využívajú aj v kozmetickom priemysle. V rozmaríne sa nachádza mnoho vitamínov a minerálnych látok ako napríklad vitamín A, B2, B3, fosfor, vápnik, horčík, železo. Taktiež obsahuje antioxidanty, ktoré znižujú nebezpečenstvo vzniku rakovinového bujnenia.
Chemické konzervanty
Ako sme už vyššie spomínali, konzervanty slúžia na spomalenie rozkladu. Pri chemických konzervantoch však môžeme hovoriť aj o zastavení procesu rozkladu, preto vznikajú obavy o ich vplyve na zdravie psa. Poďme si teda ,,predstaviť” niektoré konzervanty z tejto kategórie:
Butylhydroxyanizol (BHA) (E320) – pevná, biela látka rozpustná v tukoch. Využíva sa ako stabilizátor proti niektorým baktériám a plesniam. Podľa niektorých štúdií môže byť aj príčinou vzniku rakovinotvorného bujnenia tráviaceho traktu. V krmive môže byť uvádzaný ako ,,v EÚ povolený stabilizátor” a vyrába sa z vedľajších produktov vznikajúcich pri spracovaní ropy.
Butylhydroxytoulén (BHT) (E321) – je jedným z najpoužívanejších antioxidantov v jedlách. Pre zdravie má podobný účinok ako vyššie spomínaný E320, avšak môže mať toxické účinky na niektoré orgány - napríklad pečeň, pľúca a obličky. Taktiež je označovaný ako zvierací karcinogén. Je rovnako obmedzený ako E320 a často sa používa v kombinácii s touto látkou. BHT sa vyrába z vedľajších produktov vznikajúcich pri spracovávaní ropy.
Etoxyquín (E324) – táto látka sa vyrába synteticky, jedná sa o zlúčeninu na báze chinolínu. Môže sa používať aj ako pesticíd. Určité množstvo sa vylúči močom a trusom avšak zvyškové množstvá zotrvávajú v pečeni a v tráviacom trakte. V rámci štúdií na psoch bolo dokázané poškodenie ich vnútorných orgánov – disfunkcia pečenie, obličiek, štítnej žľazy, reprodukčné problémy ale aj vrodené vady u mláďat a v neposlednom rade aj alergie.
Propylénglykol (E1520) – používa sa ako stabilizátor a zahusťovadlo. Získava sa synteticky z ropnej frakcie propylénu. Chráni potraviny pred zamrznutím a má konzervačné účinky. Používa sa ako prísada zabraňujúca strate farby.
Difosforečnan sodný, draselný, vápenatý (E450) - vysoké dávky môžu narúšať rovnováhu medzi vápnikom a fosforom a tým zapríčiniť odvod potrebného vápnika z tela. Na Slovensku je používanie týchto látok v nevyhnutnom množstve povolené. V krmivách sa môžu objaviť aj vo forme derivátov týchto látok.
Samozrejme, je oveľa viac týchto chemických kozervantov, ale tieto sú najčastejšie využívané v psom krmive. Mnohé z nich sa používajú aj v ,,ľudskej“ strave, preto majme na zreteli nie len psa, ale aj seba.
Dúfame, že sme Vám týmto článkom objasnili ďalší prvok výživy a bude Vám jasnejšie na čo si dávať pozor pri hľadaní vhodného krmiva pre Vášho psa.