7 tipov na hračky pre psa, ktoré by nemali chýbať u vas doma
Verili by ste tomu, že výber správnej hračky je pomerne náročná záležitosť? Na trhu sa ich objavuje veľké množstvo, avšak nie všetky sú úplne vhodné.Trvalo to nejakú dobu, kým som sama našla tie správne. Pripravila som pre vás zopár tipov po akej hračke zaručene siahnuť. Každú z nich vlastníme a sú to veci, ktoré sa u nás doma veľmi osvedčili.
1. Preťahovadlá
Mali by to byť hračky z pevného materiálu, ktoré odolávajú silnému ťahu. Dôležitý je v tomto prípade je úchop. Mal by byť príjemný ako pre človeka, tak pre psa. Ak sa zle drží v papuli, pretože má hladký povrch či nevhodný tvar, môže sa stať, že psíkovi hračka vykĺzne a prinajhoršom vrazí vám do tváre. Viem o čom hovorím. :D Podobne to platí aj pri úchope v rukách. Tenké laná, vám môžu zodrať či spáliť pokožku pri intenzívnej hre. Preťahovadlo je ideálna hračka už pre malé šteniatka. Čím skôr psík zistí, aká je to zábava naťahovať sa, tým skôr to môžete využiť ako spôsob odmeny pri výchove a výcviku.
2. Loptička
Vždy, všade a kdekoľvek. Dokonalý guľatý tvar láka veľa chlpáčov a nemať ho doma, by bola chyba. Existujú v rôznych farbách a veľkostiach. Môžu byť pískacie, gumenné, s výstupkami a pichliačmi, na lane, svietiace, plávajúce ale aj nezničiteľné. U loptičiek uplatňujem len jediné pravidlo - nepoužívam tenisové loptičky. Z jednoduchého dôvodu, pre ktorý by ste ich nemali dávať ani vlastným psíkom. Ich povrch tvoria vlákna, na ktoré sa ľahko nazbiera špina, prach a piesok zo zeme, čo pôsobí na chrup vašeho miláčika ako brúsny papier. Práve kvôli "tenisákom" má veľa psíkov už v troch rokoch viditeľne zničený chrup.
3. Hračka s pokladom
To je taká, do ktorej môžete skryť pamlsky a rôzne psie dobroty. Je to skvelá vec ako zabaviť psíka. U nás sa najviac osvedčila počas upršaných dní, kedy trávime menej času vonku. Dôvodov, prečo by nemala chýbať ani u vás, je hneď niekoľko. Hľadať pamlsky je skvelá aktivita, ktorá zamestná psiu hlavu. Niektoré plemená potrebujú často rovnováhu medzi fyzickou a psychickou záťažou. Skrývanie jedla je jedným zo spôsobov, vďaka ktorým stimulujeme kognitívne funkcie psa. Takéto hračky môžu mať rôzne tvary. Existujú loptičky s prepážkami, kong, duté paličky atď. Veľmi kreatívne spracovanie má značka Ruffwear, ktorá podobné hračky spája s netradičným dizajnom. Pre náročnejších existujú interaktívne hračky podobné hlavolamom a doskovým hrám, ktoré je nutné vyriešiť, ak sa chce psík dostať k odmene.
4. Plyšové hračky
Niečo mäkkučné k zahryznutiu je veľké lákadlo. V prípade, že si váš psík ešte neprisvojil hračky patriace deťom, je čas dopriať mu vlastného "plyšáka". Tu tiež platí, že výber je síce veľký, avšak plyšové hračky pre psy by mali byť prispôsobené účelu. Nemali by obsahovať drobné plastové časti, ktoré by mohol pes prehltnúť. Dôležitá je aj pevnosť stehov, materiálu i vhodnosť výplne. Bohužiaľ na trhu sa objavuje aj množstvo nevhodných hračiek, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy, ak by pes nejakú časť hračky prehltol. U nás sa veľmi osvedčili plyšové hračky bez výplne. Často sa stalo, že hračka skončila roztrhaná a môj labužník si pochutnával na nejakej tej nevhodnej výplni. Keď vás tiež pravidelne oblieva pot pri podobnom pohľade, siahnite po tejto alternatíve. Plyšové hračky môžu mať rôzne prevedenia, od imitácii jedla, zvieratiek či postavičiek z rozprávok. Aj u nás sa pár takých nájde, avšak hra s nimi prebieha pod dohľadom. Keď je hračka už príliš zničená a nedá sa nijak opraviť, putuje do koša.
5. Frisbee
Toto je u nás najčastejšie používaná hračka v exteriéri. To ale neplatí pre všetkých. Veľa psíkov sa s plochým diskom nevie hrať, pretože sa to nikdy nenaučili. My sme začínali od šteniatka. Na začiatok sú najlepšie pružné disky z neoprénu. Materiál je dostatočne pevný a zároveň poddajný, vďaka čomu môžete psíka nalákať najskôr na preťahovanie s diskom. Neskôr môžete siahnuť po klasických gumenných diskoch, ktoré sa ľahšie čistia a dokážu sa kotúľať po zemi.
Ak máte psíka staršieho ako rok, môžete začať aj s hodmi vo vzduchu, skôr sa to nedoporučuje kvôli nedostatočne vyvinutému pohybovému aparátu psíka.
Pri kúpe disku sa vyhýbajte klasickým plastovým materiálom. Výnimku tvoria súťažné frisbee, ktoré sú vyrobené zo špeciálneho mäkkého plastu. Tie sú dostatočne pevné, ale pri zahryznutí sa vytvorí odtlačok do plastu, vďaka čomu sa neničí chrup psa. Pokiaľ sa ale nechystáte venovať tomuto športu na vrcholovej úrovni, bohate vám postačia disky spomenuté na začiatku. Vďaka tejto hračke môžete zlepšovať motorické schopnosti psa a zároveň ho poriadne vybehať behom chvíle. Odmenou vám môžu byť pohľady na dokonalé kreácie vo výskoku za diskom.
6. Puller
Veľa z vás sa zrejme zamyslí nad tým, čo to vlastne je. Puller tvoria dva fialové kruhy z mäkkého, ale veľmi pevného a pružného materiálu. Dá sa sním hádzať, kotúľať ho i naťahovať sa s ním. Jeho výhodou je, že dokáže psíka veľmi rýchlo psychicky unaviť. Viac než za hračku sa dá považovať za výcvikovú pomôcku, preto puller nezvyknem nechať voľne k dispozícii na hranie. Jednou z ďalších výhod je typ materiálu, na ktorom síce zostávajú odtlačky zubov po každom zahryznutí, to ale neoslabuje jeho odolnosť. Pri správnom používaní vydrží i niekoľko rokov. Nevýhodou je síce vyššia cena, ale v pomere ku kvalite hračky je primeraná. Na internete nájdete množstvo spôsobov, akým puller používať.
7. Šiška :-)
Univerzálna prírodná bio hračka, ktorú si môžete zaobstarať zdarma. Nájdete ju v každom ihličnatom lese a dostupná býva zväčša po celý rok. Je bezpečnejšia oprotí drevenej paličke, na ktorú sa psík môže nechtiac napichnúť. To je aj naša vlastná skúsenosť. Jej jedinou nevýhodou je malá životnosť a veľký neporiadok po kontakte so psom.
V neposlednom rade chcem dodať, že každý psík je individuálny a nie všetkých baví rovnaká vec. Po tých rokoch však môžem povedať, že vymenované hračky majú u nás čestné miesto pre svoje využitie. Trvalo to nejakú dobu, kým som našla tie správne, nakoľko množstvo hračiek u nás zapadá prachom.
Pri výbere správnej hračky zohľadnite i plemeno, ktoré vlastníte. Ovčiarske psy milujú veci, ktoré sa hýbu ako napríklad frisbee. Pracovné plemená zas fascinujú loptičky. Poľovné plemená určite ocenia aktivity, pri ktorých využijú to, k čomu boli vyšľachtené. Vyhľadávanie pamlskov ňufákom bude pre ne to pravé. Malé spoločenské psíky zabavíte aj pullerom, ktorý sa vyrába aj v ich malej veľkosti. Ak máte kríženca, sami musíte prísť na to, čo ho baví najviac. Pri útulkáčoch je potrebného viac úsilia a trpezlivosti. Často sa totiž vôbec nevedia hrať, ani hračky používať, pretože sa s tým celý život nestretli. O to viac by ste ich mali motivovať k spoločnej činnosti s človekom práve hračkami.